Prošlog četvrtka održana je diskusija na temu „Uloga intelektualne svojine u brendiranju poljoprivredno- prehrambenih proizvoda“. Porazgovarajmo malo o istoj.
Šta je „Uloga intelektualne svojine u brendiranju poljoprivredno- prehrambenih proizvoda“
Kako samo ime nalaže, „Uloga intelektualne svojine u brendiranju poljoprivredno- prehrambenih proizvoda“ bavi se propisnim pokrićem intelektualne svojine u agraru i preradi. Temu je pokrila Deveta sednica Parlamenta privrednika PKS RPK Zaječar u proširenom sastavu. Sednica je obuhvatila i Udruženje za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju – Grupaciju za savetovanje i transfer znanja u poljoprivredi, u partnerstvu sa Zavodom za intelektualnu svojinu.
Na početku su se obratili Dejan Tošić, koji obavlja funkciju direktora PKS RPK Zaječar, Saša Drljača, zamenik predsednika Parlamenta privrednika, i Danela Zlatić Žutić, koja je pomoćnica direktora Zavoda za intelektualnu svojinu. Vođenje sednice preuzela je Danica Mićanović, viši savetnik u Udruženju za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS.
Dejan Tošić je istakao da na teritoriji obuhvaćenoj Regionalnom privrednom komorom Zaječar, tri udruženja imaju oznaku geografskog porekla. To su Lokalna akciona grupa Rtanj, opštine Boljevac i Sokobanja za Rtanjski med, Udruženje proizvođača vina sa oznakom geografskog porekla “Negotinska krajina” i Udruženje proizvođača vina sa oznakom geografskog porekla “Knjaževac”. Istaknuto je i da je važno obnoviti oznaku geografskog porekla “rtanjskog čaja”, te da Komora Zaječar aktivno radi na podršci i motivaciji proizvođača da zaštite neke od karakterističnih proizvoda ovog regiona.
Dalji tok razgovora
Danela Zlatić Žutić, u svom izlaganju, naglasila je da je svestan faktor da proizvodi široke potrošnje privlače kupce preko ambalaže, pakovanja i ponekad kvaliteta proizvoda koji može proizaći iz određene tehnologije. Istakla je da su žigovi, zaštita žigova i industrijskog dizajna često konkurentska prednost u privlačenju kupaca i potrošača, posebno u eri kada je u porastu upotreba takozvane funkcionalne hrane. Ova tendencija vraća fokus na prirodne proizvode, uključujući i tradicionalne proizvode zaštićene oznakom geografskog porekla, koji se širom sveta prepoznaju kao garant određenog kvaliteta i potiču sa specifičnog geografskog područja. Naglasila je da istočna i južna Srbija imaju najveći broj oznaka geografskog porekla zaštićenih u Zavodu, otprilike 26.
Na temu zaštite prava intelektualne svojine u poljoprivredno-prehrambenoj industriji govorila je Zorica Obradović, koja rukovodi Centrom za edukaciju i informisanje Zavoda za intelektualnu svojinu (ZIS). Milena Marsenić, načelnik Odeljenja za žigove u ZIS-u, upoznala je prisutne sa postupkom i svrhom registracije žigova, kao i sa međunarodnom zaštitom. Takođe, veliku pažnju prisutnih izazvale su oznake geografskog porekla, o čemu je govorila Milica Adamović, rukovodilac Grupe za industrijski dizajn i oznake geografskog porekla u ZIS-u.
Malo o reonu
Goran Jović, koji obavlja funkciju direktora Regionalne privredne komore (RPK) Jablaničkog i Pčinjskog upravnog okruga, istakao je primer dobre prakse koji dolazi iz Regionalne privredne komore Leskovac. RPK Leskovac je uspešno zaštitila pet proizvoda:
- Leskovačko roštilj meso
- Leskovačke specijalitete sa roštilja
- Leskovačku spržu
- Leskovački ajvar
- Leskovačku ljutenicu.
Pritom, Leskovački ajvar je takođe zaštićen i u Evropskoj uniji, i to u skladu sa Lisabonskim sporazumom. Inače, sednici su, pored članova Parlamenta privrednika, prisustvovali i:
- prerađivači lekovitog bilja
- proizvođači delikatesa “Vlaška magija”
- proizvođači svinjskog mesa zalivenog u masti
- medari
- proizvođači sireva
- proizvođačo rakija
- proizvođači vina
- predstavnici lokalnih samouprava i poljoprivrednih stručnih službi iz Zaječara
- predstavnici lokalnih samouprava i poljoprivrednih stručnih službi iz Knjaževca
- predstavnici lokalnih samouprava i poljoprivrednih stručnih službi iz Negotina
- UNIJA poslodavaca
- Agencija RARIS
- brojna ina udruženja.