Dragi proizvođači, očekujemo vas na 51. Međunarodnom sajmu poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajmu šljive, jelte. Dotični Sajam šljive će se održati od 28. do 31. avgusta 2024. godine u Gradačcu, i tu će biti održan niz aktivnosti usmerenih na unapređenje poljoprivrede, turizma i biznisa. Ovaj sajam, koji vuče svoje korene iz prve privredno-turističke manifestacije „Dan šljive“ iz 1969. godine, postao je centralno mesto okupljanja stručnjaka, poljoprivrednih proizvođača i turističkih radnika iz regiona, a njegov značaj raste iz godine u godinu.
Tokom sajma, biće organizovani okrugli stolovi, panel diskusije i naučno-stručna predavanja. Ova konkretna predavanja će omogućiti poljoprivrednicima i ostalim učesnicima da se upoznaju sa najnovijim naučnim dostignućima i inovacijama.
Ove godine, posebna pažnja biće posvećena temama koje se odnose na ekonomski razvoj i klimatske promene, turizam i ruralni razvoj, kao i značaju kupovine domaćih proizvoda. Na primer, Federalni ministar trgovine, prof. dr. Amir Hasičević, govoriće o naporima za promociju domaće proizvodnje, dok će drugi stručnjaci obraditi teme kao što su proizvodnja povrća u zaštićenom prostoru i osiguranje useva i plodova od rizika gubitka prihoda.
Pitanja i odgovori oko šljive – stručno i akademski
Razvoj turističke infrastrukture, kao osnove održivog turizma u Tuzlanskom kantonu, takođe će biti jedna od ključnih tema. Profesor dr. Bahrija Umihanić ističe da je unapređenje ove infrastrukture ključno za kreiranje konkurentne turističke ponude koja može privući veći broj posetilaca i generisati veće prihode. Kanton poseduje prirodne lepote, kulturno-historijsko nasleđe i bogatu tradiciju, što ga čini atraktivnim za razvoj različitih oblika turizma. Međutim, za održivi rast i povećanje konkurentnosti turističkog sektora, neophodno je kontinuirano raditi na poboljšanju turističke infrastrukture.
Tokom četvorodnevnog sajma, univerzitetski profesori sa Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu predstaviće najnovije izazove i inovacije u voćarskoj proizvodnji. Fokus će biti na modernim pristupima zaštiti šljive, uključujući upotrebu mikrobioloških preparata i digitalnih rešenja. Osim toga, na sajmu će biti prezentovane komparativne prednosti korišćenja autohtonog voća u proizvodnji hrane sa dodatnom vrednošću, kao i standardne tehnologije u proizvodnji mirnih vina i najčešće greške koje se javljaju u tom procesu.
Sajam šljive u Gradačcu pruža jedinstvenu priliku za razmenu znanja, iskustava i inovacija među stručnjacima iz različitih oblasti. On doprinosi unapređenju poljoprivredne proizvodnje, promociji turizma i očuvanju kulturno-historijskog nasleđa Bosne i Hercegovine. Pritom, on istovremeno otvara mogućnosti za ekonomski razvoj regiona kroz podsticanje investicija i stvaranje novih radnih mesta. Sa sveobuhvatnim programom i fokusom na održivost, Sajam šljive postaje neizostavan događaj za sve koji su zainteresovani za napredak u ovim sektorima.
Izvor: Agronews