Afrička kuga svinja i dalje desetkuje grla širom Srbije. Shodno tome, ovogodišnji Šumadijski sajam poljoprivrede neće uključiti izložbu svinja, kako javlja internet portal Radio televizije Kragujevac.
Afrička kuga svinja u Šumadijskom okrugu
Nikola Paunović, načelnik Odeljenja za poljoprivredu grada Kragujevca, je u svojoj izjavi za RTK prodiskutovao odluku organizacionog odbora Sajma vezanu za izlaganje svinja. „Problem je veliki. Afrička kuga svinja nije ugašena, nije situacija pozitivna u zemlji,“ naglasio je Paunović. „Što se tiče samog regiona, postoje određene oblasti gde se ona rasplamsava. Mi smo ovde imali sreće da se ovde polovinom jula javilo jedno žarište. I trenutno, evo već 40tak dana, mi nemamo više žarišta. Imamo pozitivnu situaciju što se tiče Kragujevca i samog okruženja.“ Dodao je da se iskreno nada da će konačan ishod za opštinu biti pozitivan, s obzirom da je taj prvi karantin još malo pa zaključen.
Šumadijski sajam poljoprivrede je zatvorena zona, jer postoje bezbednosne barijere. Ali ipak treba voditi računa o preventivnim merama sa kojima su proizvođači upoznati od strane Uprave za veterinu i vodećih stručnjaka.
Sprovođenje pravih mera ključno
„Tiče se od utovara stoke od gazdinstava do isporuke i vraćanja same stoke. Ali naravno kad kažem da danas postoje i bezbednosne kese za stopala, da postoji specijalna obuća za štale, da se koriste i bezbednosni lagani mantili, da postoje i kape, da postoji i natrijum hlorid koji je obezbeđen u dovoljnim količinama i koji nije skup,“ nabraja Paunović. „A sve su to sitne stvari koje puno znače. Koje mogu da dovedu do toga, naravno uz ozbiljnost samih stočara, da farme svinja i pojedinačna gazdinstva jednostavno sprovedu karantin. Da određeni deo gde svinje drže i izoluju od ostale stoke, kao i od ljudi koji su trenutno dolazili da posećuju ta gazdinstva.“
Proizvođači bi trebalo da shvate koliko je situacija sa afričkom kugo svinja ozbiljna. Samim tim, ne bi smeli na svoja gazdinstva ili farme da puštaju bilo koju osobu a da nisu prethodno sproveli neophodne mere.
Podsetićemo da je, pored toga što je afrička kuga svinja bolest domaćih jedinki, ona pre svega vezana za divlje svinje. Sem ljudi, divlje svinje su najčešći uzročnici daljeg prenosa bolesti. Preventivne mere o kojima je sagovornik Paunović detaljno diskutovao u izjavi za RTK se odnose i na lovce.
Izvor: RTK
Pogledajte i: Afrička kuga svinja se sve više odjavljuje, brza dijagnostika ključna, Afrička kuga svinja: 40 zabrane za premeštanje grla, Afrička kuga svinja: Bogatić traži pomoć