Kako zalazimo u drugu polovinu avgusta, i dalje naše stočare muči afrička kuga svinja, ekonomski sigurno najznačajnija bolest ovog sektora proizvodnje. Podsećamo da je ova bolest dijagnostikovana u 14 upravna okruga u zemlji, u 135 naselja. Preko 20.000 jedinki je eutanazirano, a broj grla uginulih direktno zbog kuge i dalje raste.ž
Male i velike farme podjednako u neizvesnosti
Zaraza je za sada gotovo uvek beležena kod malih gazdinstava ili u lovištima. Svinjari male proizvodnje poput Zorana Jovanovića iz sela Ćirikovac u okolini Požarevca maltene preko noći gube sve na čemu su tokom godine radili.
„Mi ne znamo ni kako su se naše svinje zarazile. Jesmo koristili biosigurnosne mere, a možda nismo dovoljno. Kupovao sam hranu tih dana,“ naglasio je Jovanović za „Dojče vele“ u ponedeljak. „Možda je neko kupovao ko je već imao zaražene svinje, pa smo dodirnuli isti džak. Ne znam ni sam. Kugu može da prenese svako, i čovek, i komarac i glodari.“ On i supruga Malina dodaju da su sve informacije o kugi dobijali preko društvenih medija i kako nijedna nadležna služba ne informiše proizvođače.
Velike farme, kao što je „Union MZ“ sa svojih 3.000 grla, su u znatno boljem položaju. Kako se biosigurnosne mere redovno primenjuju, zaraze na ovim gazdinstvima gotovo da i nema. Međutim, kako ističu nadležni velikih farmi, dovoljno je da se gazdinstvo nalazi u mestu gde je proglašeno žarište. Iako nema same kuge unutar gazdinstva, već se drastično otežava prodaja, transport, pa čak i smeštaj jedinki.
Slobodan Dimovski, direktor veterinarske stanice firme „Union MZ“, pojašnjava kako proglašenje žarišta ekonomski utiče na velike proizvođače. „Ugroženo područje znači zabrana bilo kakvog transporta ili slanja svinja na klanje u roku od 40 dana jer se u okviru 10 km od naše farme u nekom domaćinstvu pojavila afrička kuga. Kod zaraženog područja je to manje, u okviru od 3 km,“ istakao je Dimovski.
Afrička kuga svinja i cene mesa
Dr Zoran Raičević iz Veterinarskog specijalističkog instituta Niš je u svojoj izjavi naglasio da je situacija kompleksna, ali da se generalno sve drži pod kontrolom. Kako on tvrdi, trenutna brojka eutanaziranih svinja ne zauzima ni 2% sveukupnog broja grla u zemlji. Samim tim, ekonomski nećemo da doživimo neke ozbiljnije posledice.
Raičević se dotakao i malog prisustva kuge na veliki farmama, a naveo je i razlog zašto mala gazdinstva najčešće pate zbog afričke kuge svinja. „Naši ljudi nisu navikli da imaju dezobarijere, da se presvlače kad idu da hrane životinje nego ulaze sa istom obućom kod njih,“ istakao je. „Tako i lovci, idu da love, a kasnije obilaze domaće svinje. I mi stalno na to ukazujemo i to ne od 2019. Već smo mi u svojim analizama predvideli da će bolest da dođe iz Rumunije, Bugarske, Mađarske. Pa smo kroz niz predavanja pokušali da podignemo nivo svesti kod naših držaoca svinja.“
Cena svinjskog mesa je takođe nesigurna. Dimovski smatra da će Srbija ostati bez velikog broja grla nakon prolaska epidemije. Publicista Branislav Gulan deli njegovo mišljenje. Po njegovim informacijama, objavljenim u sklopu članka na sajtu „Makroekonomija“, Gulan navodi da je Srbija spala na 100.000 krmača za priplod, znatno manje od 1,1 miliona jedinki sa početka prethodne decenije.
Izvor: Danas
Pogledajte i: Afrička kuga svinja u Crnoj Bari, Vojska reaguje, Afrička kuga svinja sad u 135 naselja