Zarazna bolest afrička kuga svinja bila je glavna tačka sastanka predstavnika Vojske Srbije, Veterinarskog zavoda Šabac i Opštine Bogatić. Sastanak je održan u kabinetu predsednika Opštine Bogatić povodom pojave ove bolesti u naselju Crna Bara, kao i preduzimanju neophodnih mera zaštite.
Kako stoji u zvaničnom saopštenju opštine, Državi Srbiji i njenim organima koji se bave očuvanjem zdravlja životinja (u ovom slučaju svinja), ostaje da u praktičnim i terenskim uslovima sprovedu zakonom propisane mere i postupke. Njihov posao je da to obave na stručan i što kvalitetniji način, ističe se u saopštenju. Time bi efekti tih aktivnosti što pre zaustavili dalje širenje i pojavljivanje afričke kuge svinja.
Takođe je navedeno da će Vojska Srbije obezbeđivati prostor i nadgledati transport svinja iz naselja u druge opštine, i obratno. Nadzor Vojske se vrši u saradnji sa veterinarskim inspektorima, uz pojačanu saradnju sa lokalnim policijskim snagama. Lokalna samouprava u Crnoj Bari je već postavila dezinfekciona sredstva koja mogu da se preuzmu od strane građana.
„Apelujemo na sva poljoprivredna gazdinstva na teritoriji opštine Bogatić da svaku promenu na svom gazdinstvu prijave nadležnim veterinaskim inspekcijama,“ stoji navedeno u saopštenju.
Afrička kuga svinja: najnovije brojke
Sudeći po poslednjim informacijama, afrička kuga svinja je dijagnostikovana u 14 upravna okruga. Uglavnom su u pitanju manja gazdinstva sa lokalnom ili proizvodnjom za lične svrhe. Od 1.715 zabeleženih slučajeva kod jedinki, njih 1.176 je uginulo direktno od same bolesti. Veterinarska služba je, uz ispomoć Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, izvršila uspešnu eutanaziju preko 20.738 grla. Broj izvršenih aktivnih nadzora na prostoru Srbije zaključno ponedeljkom 7. avgusta, je 322.995.
Podsetićemo da afrička kuga svinja nije opasna po ljude, kao ni po druge sisare. Zaraženo meso može da se konzumira i nema nikakvih posledica od jela istog. Međutim, širom zemlje i regiona se i dalje uvode zabrane i ograničenja što prodaje žive vage mesa, što prodaje sirovog mesa i mesnih prerađevina. Pritom, zaraza se širi dodirom, i poput divljih svinja i divljači uopšte, i ljudi mogu biti nosioci. Ministarstvo poljoprivrede i sve druge nadležne institucije i dalje apeluju uzgajivačima da poštuju sve propisne mere dok se bave svojim grlima.
Izvor: 24 Sedam
Pogledajte i: Afrička kuga svinja sad u 135 naselja, AKS u 5 zrenjaninskih sela, AKS: sprečen nelegalni transport u Raški, AKS desetkuje Čačak, Vojvodina trpi gubitke, Jablanički okrug: Za sada afrička kuga svinja nije zabeležena, AKS: eko-pešačke ture na Velikom ratnom ostrvu otkazane, AKS zvanično u još jednom okrugu, AKS u Čačku: novi slučajevi