Bliže se polako Nova godina, Božić i ostali zimski praznici, a mnogi se pitaju da li je afrička kuga svinja dovela gastronomski deo ovih svetkovina u pitanje. Naposletku, neminovno je reći da je ova bolest duboko potresla domaće svinjarstvo i tržište mesa. Brojne svinje su eutanazirane, što je uticalo i na rast cena mesa i kod nas i u regionu. Međutim, stručnjaci smatraju da nam ne preti nestašica i da će mesa za različita slavlja biti. Za one koji to budu mogli da priušte, naravno.
Afrička kuga sa sobom donela je brojne posledice. Iako se trenutno ne znaju konkretne brojke, prema poslednjim informacijama eutanazirano je više od 54.000 svinja. Pritom, zbog manjeg broja grla, došlo je i do rasta cena svinjskog mesa. Strah od nestašice je vrlo realan, a razgovori na datu temu su se vodili dok je još epidemija bila „sveža“. Naravno, ni sada, kada se kuga odjavljuje na teritorijama poput čačanske, ne treba se opuštati.
Prostran: Afrička kuga svinja nije dovela do nestašice
Međutim, da li ćemo stvarno ostati bez svinjskog mesa ove festivne sezone? Agroekonomičar Milan Prostran ne smatra da je to slučaj. On kaže da svinja ima i da nestašice neće biti jer je visoka cena i mnogi zbog toga neće kupovati. Precizirao je, pritom, da kupci koji i planiraju da uzmu meso će mahom tražiti manje kvalitetnije kategorije svinjetine.
„Prasadi će biti za slave, Božić, Novu godinu i slično, ali će biti visoke cene. Videlo se i po vašarima koji su od septembra bili po Srbiji, uglavnom je tu bilo svinjskog pečenja. Tako da se ovaj problem nije previše osetio na tržištu, ali jeste u novčaniku,“ veli Prostran.
Prema njegovim rečima, ceh ćemo plaćati ne toliko zbog epidemije afričke kuge, nego zbog generalno lošeg odnosa prema stočarstvu. Podsetio je da je do sada između 50 i 60 hiljada svinja eutanazirano, ali da Srbija ima oko dva miliona i više svinja, ali da će se ta brojka tačno znati tek posle popisa poljoprivrede koji je u toku.
„Nama je svinjarstvo u ozbiljnoj krizi 30 i više godina, a afrička kuga je tu krizu samo zaoštrila. U ovoj godini je ona kulminirala i rezultat toga jesu visoke cene zdravih svinja. To se svakako odražava na nas kao potrošače. Imali smo 4.350.000 svinja devedesetih godina, što je pad od skoro duplo u odnosu na to koliko ih imamo danas,“ naglašava Prostran.
Problem i dalje nije rešen
Oporavak od afričke kuge svinja i generalno stanja u stočarstvu, istakao je Prostran, će i te kako potrajati. „Postoji i problem uvoza, mi smo postali zemlja sa skoro 80 miliona evra godišnje uvoza, samo kada govorimo o svinjskom mesu. To je, takođe, jedan od razloga što domaće svinjarstvo tone. Mi smo i na taj način ugrozili domaći razvoj,“ naglašava on, ističući da odjava epidemije u Čačku nije marker celokupnog razrešenja epidemije. „To je jedna zarazna bolest koju prenose i ljudi, za koju nema vakcine i to je borba koja zahteva visoku edukovanost kod proizvođača i disciplinu,“ zaključuje Prostran.
Izvor: Danas