11343332030786304548

Afrička kuga svinja zabrinjava proizvođače mesa

Link kopiran u privremenu memoriju!

Trenutna epidemiološka situacija u Srbiji za sada ne utiče na tržište svinjetine. Međutim, afrička kuga svinja i dalje predstavlja opasnost po proizvođače mesa.

Po rečima Nenada Budimovića, AKS je prisutna u Srbiji već nekoliko godina. Međutim, kako navodi sagovornik, od pojave bolesti pa do danas samo je jednom registrovan slučaj zaraze na velikoj farmi.

Photo by Lynn Vdbr on Unsplash

Sekretar Udruženja za stočarstvo pri Privrednoj komori Srbije, Budimović je već godinama unazad deo tima za borbu protiv AKS-a, sa znanjem iz prve ruke o brojkama vezanih za bolest i o njenoj rasprostranjenosti u Srbiji. „Migracija stanovništva i životinja je velika, što pogoduje širenju virusa. Biosigurnosne mere moramo podići na mnogo viši nivo. Dosta je precizno propisano šta se sve mora uraditi i odgovornost je na svima u lancu,“ naglašava Budimović. On je u svojoj izjavi dnevnom listu Politika istakao da pojava zaraze na malom domaćinstvu nema veliki ekonomski značaj jer država refundira gubljenje jedinke, bilo zbog posledica zaraze ili eutanazije odrađene preventivno. Problem, upozorava Budimović, se javlja kada zaraza udari na komercijalnu farmu koja prehranjuje preko 50.000 grla.

Direktor Industrije mesa „Topola” Vukoje Muhadinović je rekao da trenutno nema odstupanja od standardnih okvira u tržištu svinjetine u Srbiji. Međutim, i pored toga upozorava na moguće posledice ukoliko se zaraza proširi na velike komercijalne proizvođače. „Svi su u opasnosti, jer se okruzi graniče i zaraza lako prenosi. Nadam se da će ova bolest biti stavljena pod kontrolu,“ dodao je. Po njegovim rečima, uvoz hrane je pogotovo kritičan, naročito jer se dosta mesa švercuje preko granice. Na taj način, istakao je Muhadinović, je zaraza ušla u Bosnu i Hercegovinu.

Africka kuga svinja
Afrička kuga svinja Foto: www.vet.minpolj.gov.rs

Afrička kuga svinja u regionu i Evropi

Podsetićemo da je afrička kuga svinja zabeležena u 72 mesta i lovišta. Za sada je eutanazijom uklonjeno 3.303 zaražena grla, a nekoliko ključnih žarišta je sanirano.

Kako navode podaci, za sada je najviše pogođen Braničevski okrug. Komparativno s njim, AKS nije zabeležena ni u Severnom Banatu, ni u Šumadiji, ali su stočari i dalje na oprezu. Region takođe prijavljuje nova žarišta redovno, sa pojavom zaraženih jedinki u Bosni i Hercegovini i na pojedinim gazdinstvima u Hrvatskoj.

„Cinghiale Sus scrofa“, foto: Bizzaria, licencirano pod CC BY-SA 4.0
Izvor: Wikimedia Commons

Situacija u ostalim delovima Evrope nije ništa manje ozbiljna.  Rumunija, Mađarska i Severna Makedonija takođe beleže velike gubitke, a slična situacija je i kod najvećih evropskih proizvođača poput Nemačke, Poljske i Slovačke. Trenutna situacija u Ukrajini umnogome doprinosi širenju zaraze, budući da se jedinke kreću nesmetano i time šire virus. Posebno su na udaru Mađarska i Rumunija, odakle se zaraza takođe širi i na naše predele. U svim navedenim zemljama se sprovode adekvatne mere sanacije i suzbijanja bolesti koja, podsećamo, nema leka i gde su eutanazija i uništavanje zaraženih leševa jedino rešenje.

Izvori: Radio Televizija Kragujevac, Politika

Pogledajte i: Afrička kuga svinja kod 738 grla, Afrička kuga svinja najprisutnija u Braničevskom okrugu

Tagovi