Agro2Circular je evropski projekat koji se finansira kroz EU program za istraživanje i inovacije H2020 (GA br. 101036838), sa ciljem razvijanja teritorijalnog rešenja za kružno gospodarenje otpadom u agrarno-prehrambenoj industriji. Projekat se fokusira na ponovnu obradu otpada koji nastaje u regionu Murcije u Španiji, a posebno na višeslojne metalizovane plastične folije i otpad od voća i povrća. Razvijena su DEMO postrojenja koja koriste inovativne tehnologije za transformaciju otpada u sekundarne sirovine za agrarno-prehrambenu industriju, čime se zatvara krug kružne ekonomije.
U okviru prvog DEMO postrojenja, Agro2Circular razvija proces za ponovnu upotrebu višeslojnih metalizovanih ambalaža koje se trenutno šalju na deponije. Ambalaža se prvo prikuplja, seče, pere i suši, a zatim se koristi tehnologija optičkog sortiranja IRIS koja odvaja metalizovane plastične frakcije od nemetalizovanih. Takođe, tehnologija ‘saperatec’ omogućava odvajanje aluminijuma iz metalizovanih slojeva, dok se plastične frakcije koje nisu kompatibilne podvrgavaju procesu enzimatske degradacije. Ovaj proces razlaže polimere na monomere koji se mogu koristiti kao sekundarne sirovine u bioprocesima.
Projekat koristi napredne tehnologije za optimizaciju reciklaže i poboljšanje efikasnosti sortiranja, kao što su IRIS i saperatec. Oni su od velikog značaja za ponovnu upotrebu plastičnih frakcija. Testiranja su pokazala da NIR-HSI tehnika za analizu i sortiranje daje dobre rezultate, dok je tehnologija saperatec efikasna za delaminaciju kompozitnih materijala, kao što su aluminijumske barijerne ambalaže.
Napred, napred, Agro2Circular!
U drugom DEMO postrojenju, Agro2Circular se fokusira na mikrobnu biotehnologiju za proizvodnju građevinskih blokova i kozmetičkih sastojaka. U ovom procesu, etilen glikol (EG) koji nastaje razgradnjom PET-a, pretvara se u glikolnu kiselinu (GA) pomoću kvasaca. Pritom se otpad od voća i povrća koristi za proizvodnju mikrobnih ulja koja mogu zameniti fosilne izvore u kozmetici.
Treće i četvrto DEMO postrojenje bavi se ekstrakcijom vrednih bioaktivnih spojeva iz otpada od voća i povrća. Ove tehnologije koriste enzimatske i mikrovalne ekstrakcije za proizvodnju dijetetskih vlakana i fenolnih spojeva. Testiranje na pilotskom nivou pokazalo je da ove metode daju visoke prinose i da su ekološki prihvatljive. Naposletku, one koriste zelene tehnologije kao što su enzimske ekstrakcije i mikrovalne metode.
Skaliranje ovih tehnologija je postignuto sa kapacitetima koji premašuju laboratorijski nivo. Analize životnog ciklusa i ekonomske izvodljivosti ukazuju na to da ove tehnologije mogu doprineti smanjenju ekološkog otiska i poboljšanju industrijske održivosti. Agro2Circular pruža ključne tehnologije i metode za valorizaciju agro-prehrambenog otpada, pomažući u smanjenju zavisnosti od tradicionalnih izvora sirovina i energetske potrošnje. Kroz ovaj projekat, kružna ekonomija u agrarno-prehrambenom sektoru postaje ostvariva, sa velikim potencijalom za industrijsku primenu i održivu budućnost.
Izvor: Innovation News Network