11343332030786304548

„Antimikrobna rezistencija – trenutno stanje i perspektive“

Link kopiran u privremenu memoriju!

U Novom Sadu je održana 3. Međunarodna naučna konferencija „Antimikrobna rezistencija – trenutno stanje i perspektive“, uz učešće više od 80 istraživača iz 15 zemalja.

Ovaj događaj predstavljao je priliku za lokalne stručnjake u oblasti medicinskih nauka, veterine i zaštite bilja da kroz predavanja i radionice s evropskim i američkim ekspertima razmene ideje, najnovija saznanja i iskustva u suočavanju s problemom antimikrobne rezistencije.

Izvor: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo

Konferenciju je organizovao Departman za veterinarsku medicinu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, kao i Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja i inovacija.

Antimikrobna rezistencija i fokus ka istoj

Na svečanom otvaranju skupa, prisutnima se obratio podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Aleksandar Panovski, naglašavajući da resorni sekretarijat kontinuirano podržava ovakve skupove, kao i druge događaje u oblasti poljoprivrede i naučnog istraživanja.

Izvor: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo

„Rezistentnost mikroorganizama na antibiotike, antimikotike i druge lekove predstavlja jedan od najvećih izazova savremene nauke u medicini, veterini i zaštiti bilja, i zbog toga je podrška u ovoj oblasti izuzetno važna“, naglasio je Panovski.

On je istakao da će Sekretarijat nastaviti s ulaganjem u unapređenje i promociju stručnog i naučnoistraživačkog rada u poljoprivredi. Ovo se radi s namerom da zajedno podstaknu generisanje novih saznanja i doprinesu razvoju poljoprivrede i celokupnom napretku Srbije.

Izvor: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo

Profesorka Zorana Kovačević, predsednica Naučnog odbora konferencije, obratila se medijima za reč. Naglasila je tokom otvaranja da će, pored istraživača koji će održati predavanja, na skupu prisustvovati više od 350 veterinara, lekara i farmaceuta.

„Ove godine konferencija se organizuje sa konceptom jednog zdravlja, posmatramo problem antimikrobne rezistencije kroz zajednički uticaj ljudi, životinja i životne sredine. Svi mi smo odgovorni za nastanak ovog problema. A isto tako pokušaćemo zajedno da dođemo do rešenja“, naglasila je dr Kovačević.

Izvor: Poljoprivredni fakultet Novi Sad – zvanična Instagram stranica

Izjavu je dao i profesor dr Branko Ćupina. Podsetićemo, dr Ćupina je prodekan zadužen za nastavu i međunarodnu saradnju na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Istakao je da ova visokoškolska institucija ove godine obeležava sedam decenija svog postojanja. Dotična, kako kaže, organizuje različite domaće i međunarodne događaje na osam departmana. Među tim skupovima bio je i ovaj važan događaj posvećen antimikrobnoj rezistenciji.

Izvor: AgroTV

Tagovi