11343332030786304548

Apel ratarima i voćarima: Sprečimo trovanje pčela insekcidima

Link kopiran u privremenu memoriju!

Rizik da dođe do trovanja pčela je povećan u periodu cvetanja voća u kome se nalazimo, a Uprava za zaštitu bilja i Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) podsećaju sve voćare i ratare da je zabranjena upotreba sredstava za zaštitu bilja koja su otrovna za pčele, pogotovo insekticida, u vreme cvetanja.

Kako su naveli u zajedničkom saopštenju, nepravilna upotreba sredstava za zaštitu bilja, pored opasnosti da dovede do trovanja pčela, može da dovede i do smanjenja prisustva pčela u voćnjaku što može da dovodi do lošeg oprašivanja pri čemu se smanjuje prinos, a i kvalitet plodova.

Foto: Pixabay

Dalje ističu da zakon zabranjuje primenu sredstava za zaštitu bilja koja su otrovna za pčele u toku cvetanja, pogotovo insekticide, u bilo kom delu dana, tako da se pesticidi koji su otrovni za pčele ne smeju primenjivati ni uveče ni rano ujutru.

Preporuka je da se ostala sredstva za zaštitu bilja primenjuju kasno uveče ili noću.

Apeluju na poljoprivredne proizvođače, da kada primenjuju sredstva za zaštitu bilja prvo suzbiju korove u voćnjacima, jer do trovanja može da dođe zato što pčele idu na korovske biljke koje su u cvetu.

Prilikom tretiranja jabuke protiv rutave bube treba izbegavati hemijska tretiranja, već koristiti zamke koje su efikasne, a nema opasnosti po pčele. Takođe, apeluju da se prilikom tretiranja uljane repice pre cvetanja koriste sredstva koja su manje toksična za pčele.

Foto: Pixabay

Tretiranje komaraca iz vazduha, kažu, isto predstavlja ogroman problem, jer se često poklapa sa cvetanjem lipe, a i drugih medonosnih biljaka, koju pčele intenzivno posećuju.

Oni su takođe apelovali na nadležne da ne tretiraju komarce iz vazduha, već da to urade sa zemlje i preparatima koji nisu toksični za pčele i u večernjim satima.

Tagovi