Farmeri na severu Banata, posebno u Kikindi, suočavaju se sa izazovnom ekonomskom situacijom zbog trenutnih tržišnih uslova i visokih troškova proizvodnje. Tokom protekle godine, proizvodnja svinja nije bila isplativa za mnoge proizvođače, uprkos povećanoj potražnji prasadi tokom zimskog perioda kada se beleži bolja zarada.
Stevan Bogosavljev, stočar iz Kikinde, obratio se medijima za reč. On ističe da trenutna otkupna cena tovljenika, koja iznosi 200 dinara po kilogramu žive vage, ne pokriva realne troškove uzgoja. On objašnjava da je prolazna cena prasadi dostizala 16.000 dinara po paru. Drugim rečima, to znači da je ulazna cena svakog tovljenika iznosila oko 8.000 dinara. Cena hrane, koja je 2.500 dinara po sto kilograma, dodatno povećava troškove, s obzirom na to da jedno prase od šest nedelja pojede oko 400 kilograma hrane do momenta otkupa. Ovakvi troškovi, u kombinaciji sa trenutnom otkupnom cenom, ozbiljno ugrožavaju profitabilnost proizvodnje.
Uz to, sušni period praćen ekstremnim temperaturama tokom vegetacije negativno je uticao i na ratarsku proizvodnju. Naravno, to je rezultiralo značajno nižim prinosima. Zbog toga mnogi poljoprivrednici u Kikindi, uključujući Bogosavljeva, trenutno ne planiraju proširenje kapaciteta. Bogosavljev, koji obrađuje oko 15 hektara zemljišta, kombinacijom sopstvene zemlje i arende uspeva da pokrije osnovne potrebe farme. Na svom imanju trenutno ima 12 krmača koje su u reprodukciji, 20 tovljenika i oko 50 prasadi, ali bez planova za povećanje broja životinja. On smatra da mu je održavanje trenutnog obima proizvodnje najbolji način da smanji rizik i eventualne gubitke.
Farmeri traže rešenja
Uprkos ovim teškoćama, lokalni farmeri se nadaju da će povećana zimska potražnja za prasadi doneti poboljšanje finansijske situacije. Zima je period kada raste interesovanje za kupovinu prasadi, jer se u to vreme prasići pokazuju kao najisplativiji deo proizvodnje. Farmeri se oslanjaju na sezonsku potražnju kao na ključni faktor koji može da stabilizuje prihode, čak i kada su drugi faktori tržišta nepovoljni.
Kikindski proizvođači svinja nastavljaju da se bore sa izazovima u sektoru stočarstva. Moraju da konstantno balansiraju između rastućih troškova, klimatskih uslova koji utiču na useve, i nepovoljne otkupne cene. Ukoliko bi otkupne cene svinja bile prilagođene stvarnim troškovima proizvodnje, mnogi farmeri bi mogli da poboljšaju ekonomsku situaciju svojih farmi. Zbog svega navedenog, farmeri sa severa Banata trenutno oslanjaju na sezonsku prodaju prasadi kao važan izvor prihoda u periodu pred zimu. Ovo moraju da rade dok održavaju postojeći broj životinja kako bi smanjili rizik gubitaka u uslovima neizvesnog tržišta.
Izvor: AgroTV