Janoš Šoš, poljoprivrednik iz sela Dobrica u južnom Banatu, već 30 godina održava genetski materijal bele mangulice, retke rase svinja koja je postala popularna tek poslednjih decenija. Šoš ističe da takvi zapati, koji čuvaju priplodni materijal, predstavljaju dragocen genetski resurs, koji bi trebalo ozbiljno tretirati, a ne kao hobi. On se zalaže za finansijsku podršku u iznosu od 17.000 dinara po svakoj svinji koja je kvalitetan priplodni materijal, kao i dodatnih 15.000 dinara po svakoj krmači. Iako je razmišljao o smanjenju broja grla, smatra da je očuvanje ove rase i dalje ključno za njen dalji razvoj.
Trenutno, njegov zapad u Dobrici broji 11 prasadi i oko tridesetak odraslih krmača i nerasta. Međutim, Šoš napominje da je interesovanje za ovu rasu, posebno među onima koji žele da je gaje, uglavnom sporadično i bez jasne strategije. Mnogi ljudi, najčešće iz Vojvodine, uzimaju samo po nekoliko grla, bez razvijanja ozbiljne proizvodnje. On podseća da njegove svinje vuku poreklo još od Dunđerskih iz Hajdučice, iz vremena pre Drugog svetskog rata.
Izazovi u uzgoju bele mangulice
Šoš takođe ističe nekoliko problema sa kojima se susreće u proizvodnji bele mangulice. Ova svinja, iako korisna zbog svog mesa bogatog korisnim holesterolom i omega-6 kiselinama, troši mnogo hrane i sporije se tovi. Zbog toga je ekonomičnost njenog uzgoja ograničena. Pored toga, kada pređe 120 kilograma, svinja ulazi u drugu klasu, a ako dostigne 150 kilograma, tržište je gotovo odbija. Takođe, nakupci često smanjuju cenu, što dodatno otežava profitabilnost proizvodnje.
Zbog tih izazova, Šoš se odlučio da se bavi i preradom mesa od mangulice, gledajući na sve veću popularnost ovih proizvoda. Ali troškovi prerade često ne omogućavaju dobru zaradu. On se zalaže za to da država ozbiljnije podrži uzgajivače ovih svinja. Šoš smatra da je očuvanje bele mangulice od velikog značaja, kako za stočarstvo, tako i za očuvanje genetskog resursa.
U zaključku, Janoš Šoš poziva na to da se zapati, koji još jedini čuvaju genetski materijal bele mangulice, ozbiljno tretiraju i adekvatno nagrađuju. Samo tako bi se obezbedilo dalje širenje ove retke rase i očuvalo nasleđe.
Izvor: AgroTV