Sezona branja i otkupa pečuraka u Srbiji, posebno u zapadnim delovima poput Čačka i Ivanjice, završena je sa skromnim rezultatima i slabom zaradom za berače i otkupljivače. Nedostatak kišnog perioda negativno je uticao na rod vrganja i lisičarki, što se odrazilo na količinu i kvalitet. Na početku sezone cene lisičarki dosezale su 1.500 dinara po kilogramu, ali su pred kraj pale na svega 300 dinara. U istočnoj Srbiji situacija je bila nešto povoljnija, ali i dalje daleko od optimalne.
Specifičan segment u berbi pečuraka predstavlja tartuf, čiji kilogram na tržištu doseže od 1.200 do 1.500 evra, u zavisnosti od prinosa u Italiji i Francuskoj, gde se najviše izvoze. Srbija je poznata po nalazištima tartufa na Fruškoj gori, Kosmaju, Rudniku, Oplencu i drugim mestima. Neki berači tartufa ostvaruju značajne prihode, i po nekoliko desetina hiljada evra u sezoni. Ipak, tartufi ostaju elitna kategorija u odnosu na druge šumske plodove.
Ni otkup pečuraka nije na boljim nogama
U prošlosti, Čačak je bio ključni centar otkupa pečuraka u Srbiji, sa organizovanim akcijama berbe i slovenačkim firmama koje su otkupljivale pečurke za izvoz, pretežno u Italiju. Berači su dobijali dnevnice i isplatu po kilogramu ubranih pečuraka na licu mesta. Nekada su grupe od desetak ljudi u jednom danu mogle da uberu i do pola tone pečuraka, što je donosilo značajnu zaradu. Danas je situacija drugačija; većina berača su stariji ljudi, dok mlađe generacije nisu zainteresovane za ovaj posao.
Privredna komora Srbije navodi da se izvoz pečuraka meri sa oko 25 miliona evra godišnje, pri čemu najveću potražnju imaju sušene pečurke, zatim smrznute, a na kraju sveži vrganj i lisičarka. Glavna izvozna tržišta su zemlje Evropske unije i Rusija. Uprkos potencijalu, sektor suočava izazove poput nedostatka radne snage, nepovoljnih klimatskih uslova i manjka organizacije.
Zaključno, berba i otkup pečuraka u Srbiji nekada su bili unosan posao, ali danas se svelo na sporadične aktivnosti pojedinaca. Iako tartufi ostaju luksuzni izvor zarade, većina šumskih plodova ne donosi značajne prihode, što se negativno odražava na ovaj sektor.
Izvor: AgroTV