Zakonom kojim je određen budžet za narednu godinu, agrarni sektor Srbije dobija 138,5 milijardi dinara, uz dodatnih 11 milijardi kroz refakciju na gorivo, što ukupno iznosi približno 150 milijardi dinara. Ovaj značajan budžet namenjen je podršci različitim oblastima poljoprivrede, a detaljna raspodela sredstava biće određena kroz uredbu o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
![](https://boljazemlja.com/wp-content/uploads/shutterstock_1315005791-300x219.jpeg)
Podrška države kroz subvencije igra ključnu ulogu u održivosti i razvoju poljoprivrednih gazdinstava. Ratar Predrag Zarić iz Bačkog Gradišta je isto prokomentarisao vest. On naglašava važnost pravovremene isplate subvencija, posebno pre setve. Uz pravovremenu isplatu bi poljoprivrednici mogli efikasno da planiraju troškove za gorivo, seme i veštačko đubrivo. S druge strane, Milenko Jovanović iz Laćarka ističe prednost modela u kojem bi subvencionisani repromaterijal bio opravdan računima. Time bi se povećala transparentnost i efikasnost korišćenja državne pomoći.
Kuda ide budžet? I da li će budžet ispratiti sve što paoru treba?
Vinogradarsko-vinski sektor zahteva kontinuitet u podsticajnoj politici, prema rečima Aleksandra Savića iz Sremske Kamenice. On smatra da subvencije treba da se nastave dok se ovaj sektor ne stabilizuje i dostigne standarde razvijenih zemalja. Nakon toga, smatra da bi eventualno smanjenje subvencija bilo prihvatljivo, ali tek nakon postavljanja čvrstih temelja. „Po meni, ako se već počne sa takvim subvencijama, to ne treba da staje sve dok vinogradarstvo i vinarstvo ne stanu na neke svoje jake noge. Ako se uporedimo sa nekom razvijenom zemljom, da se postave dobri temelji, a onda je u redu da se umanje te subvencije i pomoć“, rekao je Savić.
![](https://boljazemlja.com/wp-content/uploads/Maja-Marjanovic-300x200.jpeg)
Podsticaji su posebno važni jer omogućavaju ulaganje u neophodne resurse i olakšavaju finansijski pritisak na poljoprivrednike. Subvencije ne samo da doprinose ekonomskoj održivosti gazdinstava već i omogućavaju unapređenje kvaliteta domaće poljoprivredne proizvodnje.
Ovaj budžet otvara mogućnosti za dalji razvoj sektora, ali ključna će biti pravilna raspodela sredstava i njihova dostupnost u pravom trenutku. Poljoprivrednici ukazuju na potrebu za unapređenjem agrarne politike i boljim planiranjem, što bi moglo obezbediti dugoročnu stabilnost i konkurentnost sektora, kako na domaćem, tako i na međunarodnom tržištu.
Izvor: AgroTV