Hoće li ulje od bundeve golice ići u Kinu iz Srbije? Gde se održava „Gljivarska trpeza“? Čemu služi list indijske banane u agraru? Za vas samo najfinija selekcija vesti sredom izjutra!
Ulje od bundeve golice u domaćoj proizvodnji
Ulje od bundeve golice, poznato pod brendom “Olga” iz Novog Miloševa u Banatu, koje proizvodi kompanija JSO, prodaje se na tržištima Hrvatske, Crne Gore i Bugarske. Kompanija sada ima velika očekivanja od izvoza svog ulja u Kinu. „Olgu“, svakako, jako dobro znate – recentno smo opet pokrili njih u jednom članku.
U Austriji, odakle kompanija nabavlja seme bundeve golice, ovo ulje se koristi kao dodatak sladoledu od vanile. Domaći potrošači ga koriste u salatama, uz meke bele sireve i masnije meso poput svinjetine, a može se naći u bolje snabdevenim marketima.
Aleksandar Bošković, menadžer inoprodaje u JSO, izjavio je za “Dnevnik” da su potrošači u Srbiji već upoznati s bundevinim uljem i koriste ga u ishrani, te da ono za njih nije nov proizvod. Dodao je da je kompanija specijalizovana za proizvodnju bundevinog ulja, ali takođe proizvode puter od bundeve i bundevin protein izvučen iz semena.
JSO ima velika očekivanja od ulaska na kinesko tržište, ali kako je izvoz tek pokrenut, u početku se ne očekuju velike količine. Kompanija obrađuje 800 hektara oranica u Novom Miloševu, od čega je trećina zasada pod bundevom golicom.
„Gljivarska trpeza“ obeležava prestonicu
“Gljivarska trpeza”, gastro manifestacija posvećena jelima od pečuraka, održaće se u subotu, 15. juna, na piknik terenu Ade Ciganlije. Ova manifestacija, koja podseća na čukaričku gulašijadu, počinje u 11 sati i traje do 17 sati. Posetioci mogu uživati u bogatom muzičko-zabavnom programu i takmičenju u pripremi jela od gljiva.
Ada Ciganlija, poznata po bogatom biljnom svetu sa preko 450 vrsta biljaka i 250 vrsta gljiva, uključujući i strogo zaštićenu vrstu “srebrna zvezdača”, ugostiće gljivarska društva iz cele Srbije. Predstavnici će doći iz Bora, Kraljeva, Novog Sada, Niša, Vlasotinca i Vranja. Tokom manifestacije, posetioci će imati priliku da vide raznovrsne proizvode od gljiva, različite vrste gljiva koje su povoljne za ovo doba godine, izložbene eksponate, umetničke radove na temu gljiva, kao i da probaju gljivarski gulaš, poznat kao “gljivaš”, i druge gljivarske delikatese.
Takmičenje će biti organizovano u četiri kategorije: čorbasta jela, gulaš, pleh roštilj i slatko. Uzorci za takmičenje predaju se žiriju u 13 sati, a pobednik će biti proglašen u 15 sati. Manifestaciju organizuju Turistička organizacija Čukarica i Mikološko-gljivarski savez Srbije, uz pokroviteljstvo opštine Čukarica.
Dakle, stigosmo i do indijske banane konačno…
Indijanska banana (Asimina triloba) postaje sve češća na našim okućnicama. U susednoj Hrvatskoj postoje manji zasadi, dok se kod nas obično sadi u parovima. Njeni listovi su zanimljivi za zaštitu biljaka, jer zbog visokog sadržaja acetogenina deluju insekticidno. Domaći insekticid od listova indijanske banane može se pripremiti slično kao čorba od koprive.
Iako životinje mogu jesti listove bez problema, za insekte su oni smrtonosni. Ako koristite preparate od listova indijanske banane za organsku zaštitu bilja, primenjujte ih uveče kako biste zaštitili pčele. Plod je jestiv, ali semenke se ne smeju jesti zbog visoke koncentracije acetogenina.
Izvori: AgroFin, AgroTV, Dobro jutro