Čađava pegavost lista i krastavost plodova, koju uzrokuje gljiva Venturia ineaqualis je ekonomski najznačajnija bolest jabuke. Infekcije mogu da se ostvare na listu, cvetu i plodu. Patogen narušava kvalitet ploda, a time i tržišnu vrednost, prouzrokuje opadanje nesazrelih plodova, defolijaciju i slabo formiranje cvetnih pupoljaka za narednu godinu. Najviše tretmana zaštite jabuke je upravo sa ciljem da se spreči pojava ove bolesti.
Na infekcije Venturia ineaqualis, lišće je osetljivo odmah po otvaranju lisnih pupoljaka, a plod tokom celokupnog perioda razvića.
Gljiva se tokom zime održava u pseudotecijama na opalom lišću, zaraženom u prethodnoj godini. Askospore u pseudotecijama dozrevaju u proleće i sa prvom kišom ili jakom rosom dolazi do njihovog oslobađanja.
Oslobođene askospore nošene vazdušnim strujama dospevaju na list, gde klijaju u biljno tkivo i ostvaruju primarne infekcije. Vreme potrebno za klijanje i prodiranje patogena zavisi od temperature vazduha i dužine vlaženja lista. Nakon prodiranaj, hifa gljive nastavlja da raste i razvija se, a posle 8 do 18 dana uočavaju se prve pege. U okviru pega, gljiva sporuliše i formira veliki broj konidija kojima se ostvaruju sekundarne infekcije.
Ova bolest se javlja svake godine i u svim proizvodnim područjima jabuke, a osnovu zaštite čini preventivna primena fungicida i sprečavanje primarnih infekcija. U zavisnosti od lokaliteta i sorimenta, jabuke su sada u fenofazi od razvijenih zelenih listića 10 mm iznad ljušture pupoljka (BBCH 10) do faze crvenih pupoljaka (BBCH 57). Ovako različite fenofaze uslovljene su nestabilnim vremenom, tipom zemljišta kao i nadmorskom visinom.
Prema podacima Prognozno izveštajne službe, laboratorijskim pregledom pseudotecija sa opalog lišća jabuke registrovano je prisustvo zrelih askospora ovog patogena. Procenat dozrelosti se kreće od 7 do 18%, što stvara povoljne uslove za stvaranje infekcije.
Kako bi sprečili infekcije, stručni tim Agrosave savetuje da se nastavi sa preventivnom zaštitom i primenom fungicida kontaktnog i sistemičnog delovanja. Za naredne tretmane je primena fungicida MORFEJ, u količini 0,75 kg/ha i DIVERTO, u količini 0,75-1 l/ha uz utrošak 500 do 700 l vode po hektaru.
MORFEJ i DIVERTO imaju preventivno delovanje i ispoljavaju visoku efikasnost na nižim temperaturama, koje su česte na početku vegetacije. Tretman obavezno raditi pre kiše ili ostvarenja uslova za infekcije, u razmaku 5 do 7 dana.
Dvojna kombinacija obezbeđuje da se nakon aplikacije proizvodi odlično usvajaju i vezuju za površinu biljnog tkiva. Nove padavine utiču na ponovnu aktivaciju depozita i delimičnu redistribuciju na novi porast.