Otkupna cena kupine u Srbiji se trenutno kreće se od 80 do 115 dinara za kilogram, što proizvođači smatraju neprihvatljivim. Po njihovim rečima, otkupljivači bi mogli naknadno da obore cene pre kraja sezone, pritom izjavivši da je ovogodišnji rod „podbacio“.
Kupine i maline u paralelnom padu
Podsetićemo da je cena kilograma kupine pre samo mesec dana bila na zavidnom nivou. Crno zlato srpskog voćarstva se prodavalo po cenama od 250, 300, pa i više, dinara po kilogramu. Međutim, situacija se polako menja. Užički otkupljivači su počeli da nude gotovo upola manje cene, od 150 din/kg. Pojedini čak nude i 115 dinara, što je gotovo trećina od cene s početka berbe kupine!
Voćari iz Arilja su u još gorem položaju. Kako navode, otkupljivači u ovom naselju isplaćuju svega 80 din/kg. Strah postoji da će se ovaj trend nastaviti, do te tačke da će cena pasti na frapantnih 60 dinara po kilogramu, iliti jednu petinu originalne cene isplaćivane užičkim kupinarima pre samo tridesetak dana.
Podsetićemo da su u Arilju prethodne sedmice kupinari predviđali pozitivan ishod otkupa. Predsednik udruženja „Vilamet“ iz Arilja Jovica Kovačević istakao je da se cena voća kreće do 130 din/kg. To je opet manje od čačanske kupine, ali, kako je Kovačević tvrdio, dovoljno da se pokriju troškovi proizvodnje koji nisu bili mali. Uz dodatni pad otkupne cene, kupinari mogu da se suoče sa istim problemima koje tište malinare već cele godine.
Nezadovoljstvo raste
Treba apostrofirati činjenicu da mnogi malinari takođe imaju i primetne zasade kupina. Veliki broj proizvođača je videlo „spas“ u uzgoju crnog voćnog zlata, budući da je poslovanje sa malinom ove godine naišlo na zid. Izvesni kupinari iz okoline Zlatibora ocenjuju i da „ovogodišnji rod kupine za sada nije zadovoljavajuć“. Pritom, Proizvođači iz okoline Arilja su naglasili da nije dobro što se ranije govorilo o ceni kupine od 200 do 300 dinara za kilogram, konkretno u prvoj polovini jula, pred berbu.
Izvor: Nova ekonomija
Pogledajte i: Kupina sve popularnija, potražnja raste