Malinarstvo je nekada važilo za jednu od najprofitabilnijih grana voćarstva, ali su se vremena promenila i situacija za uzgajivače maline postala teška. Trenutna otkupna cena maline od 250 do 260 dinara po kilogramu nije dovoljna da pokrije troškove proizvodnje, koji iznose oko 240 dinara po kilogramu, ostavljajući proizvođačima minimalnu zaradu od samo 10 dinara po kilogramu. Situaciju dodatno otežava preostali neprodati rod iz prethodne godine, kao i konkurencija jeftine ukrajinske maline, koja, iako nižeg kvaliteta, obara cenu na tržištu.
U ovakvim uslovima, mnogi malinari će verovatno smanjiti površine pod malinom, ali krčenje zasada treba da bude poslednja opcija. Agroklub nudi nekoliko alternativnih načina za unovčavanje rada malinara, u zavisnosti od količine, vrste maline i ciljne grupe.
Alternative za uzgajivače maline: kako pristupiti problemu
Prva alternativa je online prodaja. Direktna prodaja putem interneta može biti odličan način za pronalaženje kupaca. Maline mogu kupovati restorani, poslastičari, građani za konzumaciju, i prerađivači. Prodaja se može obavljati preko sopstvene stranice ili preko platformi namenjenih malim proizvođačima hrane. Ovo će zahtevati dodatnu logistiku, jer kupci često očekuju da prodavac organizuje transport, makar do nekoliko punktova gde mogu preuzeti robu.
Druga opcija je prerada maline. Prerada podiže cenu gotovo svakoj sirovini. Ukoliko malinari imaju mogućnosti i kapaciteta za preradu, mogu proizvesti džemove, sokove, likere, voćna vina i druge proizvode. Posebno je važno razmisliti o proizvodima bez dodatih šećera, koji su pogodni za dijabetičare i ljude koji vode računa o ishrani. Ovi proizvodi imaju duži rok trajanja i lakši su za transport.
Treća opcija je prodaja preko kooperative ili udruženja više proizvođača. Ovaj model može funkcionisati slično kao online prodaja, ali se koriste zajednički resursi, što štedi trud, rad i novac. Ključno je napraviti plan prodaje i jasno istaknuti prednost koja vas odvaja od drugih konkurenata, bilo da je to organski uzgoj, proizvodi bez šećera ili dostava na adresu kupca.
Pređimo na plastenik
Još jedna dobra opcija za postizanje bolje cene maline je plastenička proizvodnja, koja produžava sezonu berbe. Kada malinari imaju malinu u periodima kada je gotovo niko nema, mogu je mnogo bolje naplatiti. Uvek je preporučljivo proizvoditi manje, ali kvalitetnije. Iako to zahteva više rada na organizaciji i logistici, rezultati neće izostati kada se svedu računi.
U svakom slučaju, malinari moraju biti inovativni i prilagodljivi, tražeći nove načine za poboljšanje svoje situacije. Planiranje prodaje i dobra komunikacija sa kupcima su ključni faktori uspeha. Zadovoljstvo kupca je izuzetno važno, jer se dobar glas daleko čuje, a loš još dalje. Ulaganje u kvalitet proizvoda i efikasnu logistiku može pomoći malinarima da prebrode teške trenutke i pronađu nove izvore prihoda.
Izvor: AgroTV