Cena svinjetine tokom proteklih praznika dostigla je rekordni iznos, što je posledica manjka na tržištu i visokih cena u Evropi. Samim tim, uvoz ovog mesa je postao neisplativ. Najbolji primer za ovo je iskustvo naših čitalaca iz središta Šumadije. U ovom reonu je jedna ruralna porodica bila primorana da kupi meso u pečenjari pred Božić i platila je 2.200 dinara po kilogramu. Kako kažu, u tom trenutku više nije bilo prasića na prodaju u njihovoj lokalnoj zajednici.
Lokalno tržište svinjetine
U beogradskim pečenjarama, kilogram prasećeg pečenja varirao je od 1.500 do 1.900 dinara, dok je u zapadnoj Srbiji cena bila u rasponu od 1.700 do čak 2.500 dinara. Jagnjetina je takođe bila skupa, s cenama koje su u nekim prodavnicama u Beogradu premašivale 3.000 dinara.
U okolini Čačka, cena prasića dostigla je čak 700 dinara u jednom trenutku, a prodavci su izrazili komentare o tome kako je ova cena “preterano visoka i nešto što prosečan kupac ne može sebi da priušti”.
Vredno je napomenuti da su turbulencije na tržištu svinjskog mesa prisutne još od prve polovine 2023. godine, kada je postalo neisplativo za proizvođače uvoziti prasiće iz inostranstva zbog visokih cena koje vladaju i u Evropi.
Afrička kuga svinja, evropski pomor prodaje
Na globalnim tržištima, prisustvo afričke kuge svinja dodatno je redukovalo opseg stočnih fondova, pridonoseći poskupljenju sirovina. Skladno tome, doprinosilo je i visokim cenama u maloprodaji, koje se određuju na osnovu „žive vage“.
Stručnjaci tržišta nedavno su izjavili za “Politiku” da bi pad cena svinjskog mesa mogao biti realan sredinom ovog meseca, sa smanjenjem obima prometa, što je tipično za ovo doba godine. Za sada, naznaka mogućih sniženja cena nema. Cene i dalje ostaju visoke, kako se može videti iz diskusija na forumima posvećenim domaćim farmerima.
Poslednji izveštaj Sistema tržišnih informacija Srbije ukazuje na to da su kupci prasadi težine do 15 kilograma prošlog meseca mogli pronaći ponudu na svega pet stočnih pijaca obuhvaćenih njihovim sistemom praćenja. Ponuda prasadi težine od 16 do 25 kilograma bila je nešto obimnija. Pritom, cene su varirale između 450 i 650 dinara po kilogramu. Prasad težine od 16 do 25 kilograma najčešće su se prodavala po ceni od 550 dinara po kilogramu.
Što se tiče ponude i prodaje tovnih svinja, situacija je bila prilično ograničena na prodajnim mestima. Preovlađujuća cena za životinje mase od 80 do 120 kilograma kretala se u rasponu od 300 do 320 dinara po kilogramu.
Izvor: Politika