11343332030786304548

Crni luk truli u skladištima? Evo kako da rešite problem!

Link kopiran u privremenu memoriju!

Krajem prošle i početkom tekuće vegetacije, povrtari su se suočili sa ozbiljnim problemom: crni luk koji su skladištima čuvali postao je potpuno truo, vodenast i neprijatnog mirisa. Iako su se trudili da skladište samo zdrave lukovice, nađene su samo trule glavice. Preliminarne laboratorijske analize ukazuju da su uzročnici ove štete bakterije Pseudomonas spp i Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum, koji izazivaju vlažnu trulež, kao i gljive iz roda Fusarium i Botrytis.

Image by Andersolano from Pixabay

Dok je nekada bakterija Erwinia carotovora (sada poznata kao Pectobacterium carotovorum) bila najopasnija za krtole krompira i lukovice crnog luka, istraživanja su pokazala da i drugi uzročnici mogu izazvati vlažnu trulež. Bakterije iz roda Pectobacterium su polifagne i otporne, što ih čini teškim za eliminaciju. Niti višegodišnji plodored može potpuno da ih eliminiše. Povrtari se pitaju kako da zaštite lukovice u skladištima.

Simptomi bakteriozne truleži su teški za uočiti, jer spoljnim pregledom lukovice ne pokazuju vidljive promene. Tek kada se lukovica preseče, vidljiva je smeđa trulež u njenim centralnim delovima. Trulež se širi po celom luku, koji se potpuno razmekšava, iz njega ističe bakterijski eksudat, i širi se neprijatan miris. Ovaj eksudat može preneti bakterije na zdrave lukovice, dok muve, privučene mirisom, dodatno šire zarazu.

Image by Andreas Göllner from Pixabay

Luk se štiti već na njivi

Zaštita luka počinje na njivi. Prva preventivna mera je višegodišnji plodored, dok je druga hemijska zaštita koja sprečava napad lukovih muva koje mogu preneti bakterije i gljive. Prilikom vađenja luka, važno je raditi pažljivo, po suvom vremenu i izbegavati povrede lukovica. Nakon vađenja, luk se mora prosušiti nekoliko dana, pažljivo prebirati, i skladištiti samo neoštećene lukovice. Svi ostaci treba odmah da se pokupe i spale.

Za dezinfekciju skladišta može se koristiti varikina, ali ovo sredstvo je otrovno i zahteva posebnu zaštitu. Skladište treba detaljno očistiti, dezinfikovati i osušiti pre nego što se ponovo koristi. Tokom skladištenja, prostor treba redovno pregledati, a trule lukovice odmah ukloniti i uništiti kako bi se sprečilo širenje zaraze.

Image by svklimkin from Pixabay

Zaražavanje luka može se dogoditi tokom vegetacije ili pri vađenju, dok se simptomi razvijaju i šire u neadekvatnim uslovima skladištenja. Stoga, ključna je prevencija i pravilno održavanje skladišta kako bi se minimizirala šteta od bakteriozne truleži crnog luka.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi