Digitalno je in. Poslednjih par decenija sve se više raspravlja o budućnosti poljoprivrede i ruralnih sredina u kontekstu digitalizacije i novih tehnologija. Pitanje je da li će Srbija ostati pretežno poljoprivredna zemlja ili će postati prostor za razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT). Iako je izvoz iz IKT sektora sve značajniji, poljoprivreda ostaje ključna za prehrambenu sigurnost nacije. Agroekonomista Milan Prostran ističe da poljoprivreda, za razliku od IKT sektora, zavisi od klimatskih i geopolitičkih faktora, što se vidi u posledicama sukoba u Ukrajini i Pojasu Gaze.
S obzirom na trenutne izazove u poljoprivredi, neophodno je redefinisati agrarnu politiku i strategiju za period 2024-2034, i tu digitalno poslovanje uzima bitan položaj. Zbog složenih međunarodnih okolnosti, važno je stvoriti bolje uslove za poljoprivrednike kako bi se obezbedio prehrambeni suverenitet zemlje. Tehnološki napredak značajno menja način rada u poljoprivredi, a stručnjaci ističu da je usvajanje novih tehnologija ključno za tržišni uspeh. Poljoprivrednici više ne mogu samo da proizvode hranu, već moraju da razvijaju nove proizvode, pravilno formiraju cene i prodaju ih putem digitalnih kanala.
Digitalno ili ne digitalno – pitanje sa više odgovora
Digitalne tehnologije već sada transformišu poljoprivredu u Srbiji, a očekuje se da će one postati dominantne u bliskoj budućnosti. Problem je, međutim, što je polovina nosilaca poljoprivrednih gazdinstava tehnički nepismena, što otežava prelazak na digitalno poslovanje. Profesor Miladin Ševarlić naglašava da je poljoprivrednicima potrebna edukacija za rad sa novim tehnologijama, kako bi ih prepoznali kao korisne alate, a ne prepreke u proizvodnji.
Iako poljoprivreda sporo usvaja inovacije, postoji pozitivan pomak, posebno kod mladih poljoprivrednika. Velike kompanije kao što su MK grupa i Delta agrar već prelaze na digitalnu poljoprivredu. MK grupa je pokrenula projekte poput “Digitalna akademija” i “Digitalni agronom” kako bi unapredila znanja zaposlenih i njihovu sposobnost za upravljanje digitalnim alatima.
Prema mišljenju stručnjaka, digitalizacija u poljoprivredi mora biti prioritet države. Državne institucije, nevladine organizacije i pojedinci moraju raditi na edukaciji poljoprivrednika i promociji digitalnih rešenja. Ministarstvo poljoprivrede već je identifikovalo digitalizaciju kao ključan prioritet, ali je potrebno povećati sredstva za edukaciju i tehnološko unapređenje.
Na kraju, pred Vladom Srbije i Ministarstvom poljoprivrede stoje ozbiljni izazovi. Pored nastavka implementacije eAgrara, potrebne su radikalnije promene u agrarnoj politici, što će biti sadržano u strategiji poljoprivrede za naredni period. Posebno se ističe važnost investiranja u infrastrukturu i mlade poljoprivrednike kako bi se osigurao dugoročan napredak u ovoj oblasti.
Izvor: Poljoprivrednik