Na otvaranju jesenjeg događaja „Dan polja“ na Rimskim šančevima, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković istakla je značaj povezivanja nauke i privrede u razvoju poljoprivrede u Srbiji. Ova manifestacija, koju tradicionalno organizuje Institut za ratarstvo i povrtarstvo, omogućava poljoprivrednicima da se upoznaju sa novim hibridima i sortama „NS seme“, kao i da razmene iskustva i znanja sa stručnjacima Instituta. Prema njenim rečima, spoj naučnih istraživanja i praktične primene u poljoprivredi daje konkretne rezultate i doprinosi unapređenju poljoprivredne proizvodnje u zemlji.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo, kao institucija od nacionalnog značaja, ima ključnu ulogu u oplemenjivanju biljaka i stvaranju novih sorti i hibrida semena. Sa međunarodnom reputacijom i timom vrhunskih naučnika i istraživača, Institut doprinosi strateškoj ulozi proizvodnje hrane u Srbiji. Gojkovićeva je naglasila da je hrana strateški proizvod, a proizvodnja semena jedan od osnovnih elemenata u lancu proizvodnje hrane, što Srbiji daje prednost u odnosu na ostatak sveta. Pokrajinska vlada prepoznaje značaj ovog Instituta i pruža podršku njegovom radu, naročito u oblasti naučnih istraživanja i tehnološkog napretka.
Da, „Dan polja“ vredi
Tokom „Dana polja“, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović istakao je važnost primene naučnih dostignuća u poljoprivredi. Uprkos izazovima koje donose klimatske promene, srpska poljoprivreda beleži dobre rezultate, naročito u proizvodnji soje, kukuruza i suncokreta. Martinović je pohvalio rad Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, naglasivši da Srbija ima nauku svetske klase u oblasti semenskog materijala. Ministar je najavio da će resorno ministarstvo, u saradnji sa Kabinetom predsednika Republike i Vladom, preduzeti niz afirmativnih mera za unapređenje ratarstva i stočarstva.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo, osnovan 1938. godine kao Poljoprivredna ogledna i kontrolna stanica, do danas je stvorio preko 2.000 sorti i hibrida, od kojih se više od 1.000 gaji u preko 30 zemalja širom sveta. Ovo uključuje Argentinu, Kanadu, severnu Afriku, Indiju, Kinu i Japan. Institut je 2021. godine deponovao 96 sorti pšenice, ječma, ovsa i raži u globalnu banku semena na Svalbardu. Podsećamo, banka u Svalbardu služi kao sigurno skladište za očuvanje semena u slučaju globalne kataklizme.
Značaj ovakvih događaja kao što su „Dani polja“ leži u pružanju mogućnosti poljoprivrednicima da unaprede svoje znanje i praksu. Na taj način oni osiguravaju kontinuitet i napredak poljoprivredne proizvodnje u Srbiji.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo nastavlja da igra ključnu ulogu u ovom procesu. To obavlja kroz svoja istraživanja, razvoj novih tehnologija i edukaciju poljoprivrednih proizvođača. Sa podrškom Pokrajinske vlade i resornog ministarstva, očekuje se dalji razvoj i unapređenje poljoprivredne proizvodnje u zemlji, čime će Srbija učvrstiti svoju poziciju kao lider u poljoprivredi u regionu i šire.
Izvor: AgroTV