11343332030786304548

Delić: povećanje stočnog fonda davaće dobre rezultate

Link kopiran u privremenu memoriju!

Direktor Instituta za stočarstvo Nikola Delić izjavio je da će shodno merama koje država planira u cilju povećanja stočnog fonda rezultati biti dobri.

Delić je bio jedan od gostiju trodnevnog Međunarodnog simpozijuma „Savremene tendencije u stočarskoj proizvodnji“ u Beogradu. Apostrofirao je da je ovaj događaj okupio rekordan broj učesnika iz 25 zemalja. Time je jasno, naveo je, da se Srbija nalazi na mapi razmene naučnih ideja i na kome bi naša zemlja trebalo da predstavi domaća naučna saznanja.

Foto: Pixabay

„Stočarska proizvodnja je vrlo dinamičan biološki proces a osnova je da nauka, i o tome će biti reči na ovom simpozijumu, jasno prepozna unutrašnje i spoljašnje faktore koji deluju na životinjski organizam i da na njih reaguje na vreme i da putem tehnoloških, rešenja, inovacija, patenata, utiče na optimalnu proizvodnju u stočarstvu,“ istakao je Delić.

I Delić i Kostić optimistični

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boban Kostić se takođe obratio prisutnima. Ocenio je da srpska poljoprivreda ima dobru budućnost i šansu da ostane jaka i konkurentna. Dostizanju tog cilja će, kako tvrdi, svakako doprineti i velika izdvajanja iz republičkog budžeta za poljoprivredu i u okviru nje za razvoj stočarske proizvodnje. „Rebalansom budžeta za ovu godinu smo za poljoprivredu izdvojili dodatnih 34,7 milijardi dinara, čime je agrarni budžet premašio 114 milijardi, što predstavlja sedam procenata poreskih prihoda države,“ apostrofirao je Kostić.

Foto: Youtube

U nastavku izjave je podvukao da  je povećano davanje za priplodne krave. Za to će, naglasio je, biti dato ukupno 14,3 milijarde dinara. Došlo je i do povećanja za priplodne krmače i premije za mleko. Za ove mere proizvođači koji se bave organskom proizvodnjom imaju dodatno uvećanje podsticaja u iznosu od 40% na definisane iznose podsticaja, istakao je Kostić.

Prema njegovom mišljenju, i ove godine su izdvojena podsticajna sredstva za tov junadi, svinja, jagnjadi, jaradi i riba. Sledeće godine, ističe, će biti povećani podsticaji za pčelare na 1.000 dinara po košnici. „Ove godine smo nastavili sa kreditnom podrškom u sektoru stočarstva kroz subvencionisanje kamatnih stopa i njihovo snižavanje na prihvatljiv iznos. Pored ovih mera, za sektor stočarstva je veoma važna činjenica da se izdvajaju bespovratna sredstva. Kako u primarnu proizvodnju tako i u preradu mesa i mleka,“ zaključio je Kostić.

Izvor: AgroTV

Tagovi