Pravilno đubrenje voćaka i vinove loze ključno je za održavanje optimalne ishrane biljaka, što omogućava njihov rast, razvoj i obezbeđuje visok prinos kvalitetnih plodova. Tokom vegetacije, biljke troše hranljive elemente iz zemljišta, a ukoliko se oni ne nadoknade, zemljište gubi plodnost i opstanak biljaka postaje ugrožen. Ono se u voćarstvu i vinogradarstvu može podeliti na tri osnovne faze: agromeliorativno đubrenje pre zasnivanja zasada, đubrenje mladih zasada i đubrenje zasada u punom rodu.
Kakvo sve đubrenje može biti? Detaljnija pojašnjenja
Agromeliorativno đubrenje, koje se sprovodi pre podizanja zasada, obuhvata primenu organskih (stajnjak) i neorganskih đubriva (NPK). Cilj je da se zemljište pripremi za optimalan uzgoj određene vrste voća, dovođenjem makroelemenata (azota, fosfora i kalijuma), pH reakcije i sadržaja humusa na potrebne nivoe. Količine đubriva određuju se na osnovu agrohemijske analize zemljišta, a primena se obavlja neposredno pre dubokog oranja, rigolovanja ili podrivanja.
Đubrenje mladih zasada usmereno je na što brže postizanje pune veličine biljaka i formiranje rodnih grana, kako bi biljke što pre ušle u period plodonošenja. U ovoj fazi, pravilna primena đubriva omogućava stvaranje jakih i zdravih biljaka.
Obavljanje đubrenja zasada u punom rodu ima za cilj produženje perioda pune rodnosti uz održavanje visokog prinosa i kvaliteta plodova. Ono se deli na osnovno i dopunsko. Osnovno đubrenje obavlja se tokom mirovanja vegetacije, u jesen ili početkom zime. Uglavnom se dodaju fosfor i kalijum, zbog sporog transporta u zemljištu, dok se azot dodaje tokom vegetacije zbog brze apsorpcije. Stajnjak se unosi u zemljište kako bi se sprečili gubici hranljivih materija.
Dopunsko đubrenje sprovodi se tokom vegetacije u različitim fenofazama biljaka i uključuje primenu mineralnih, folijarnih đubriva i fertirigaciju. Mineralna đubriva, poput azotnih, dodaju se u fazama cvetanja. Pak sa druge strane se folijarno đubrenje primenjuje rastvorljivim đubrivima preko lista, često u kombinaciji sa zaštitnim tretmanima. Fertirigacija omogućava dodavanje hranljivih materija kroz sistem za navodnjavanje.
Pravilno obavljanje đubrenja je od suštinskog značaja za savremenu proizvodnju voća i grožđa. Greške u ishrani biljaka mogu imati dugoročne posledice na prinos i kvalitet, pa je stručno i odgovorno planiranje neophodno uzimajući u obzir agroekološke uslove zasada.
Izvor: Poljoprivrednik