Poslednjih nekoliko meseci, dijalog se prečesto vodio o opadanju cena otkupa ratarskih kultura, i to s dobrim razlogom. Sve kulture koje su ekonomski značajne, od pšenice do kukuruza i soje, se otkupljuju za znatno manje novca. U nekim slučajevima čak i duplo manje u odnosu na prethodnu sezonu. Isto važi i za voćarske i povrtarske kulture, gde sem par izuzetaka, gotovo sve beleže sličan pad. Međutim, dok su sve oči uperene ka produktnoj berzi i posmatraju cene otkupa žitarica, đubrivo i repromaterijal ne dobijaju toliko pažnje. Prema tome, posvetimo par minuta i ovim proizvodima, te kako se kreću na tržištu.
Đubrivo u detalj
U trećem kvartalu ove godine, cena reprodukcionog materijala, sredstava rada i usluga u poljoprivredi u Srbiji je manja za 5,3% u odnosu na isti kvartal prethodne godine. Ove podatke je juče objavio Republički zavod za statistiku. Cene materijala su u nekim segmentima značajno pale u odnosu na 2022. ali ne koliko je ratarima pala cena po kojoj mogu da prodaju svoje žito.
U trećem kvartalu 2023. godine, u poređenju sa istim kvartalom 2022. godine, najizraženiji pad cena zabeležen je u grupi mineralnih đubriva (37%). Cene reprodukcionog materijala, sredstava rada i usluga u poljoprivredi u trećem kvartalu 2023. godine su, u proseku, opale za 6,4% u odnosu na drugi kvartal 2022. godine.
Kada se posmatraju grupe proizvoda u trećem kvartalu 2023. godine u odnosu na prethodni kvartal, najznačajniji pad cena evidentiran je u grupama semena (24%) i mineralnih đubriva (17%).
Svakako se onda postavlja jedno ključno pitanje. Naime, zašto paralelno sa ovim ne padaju cene hrane? Prema stručnjacima, odgovor je krajnje jednostavan. Pojedini proizvodi su pravljeni uz utrošak ranije kupljenog skupljeg materijala. Sa druge strane, nekima su cene, poput žitarica pale mnogo više nego ukupan trošak proizvodnje. Uzev to u obzir, proizvođači su u, kako naglašavaju, „debelom minusu“.
Samo prošle nedelje, primera radi, cena pšenice je na Produktnoj berzi bila 53% jeftinija nego u isto vreme lani. Podsećamo, tada je koštala 19,2 dinara za kilogram. Pritom, kukuruz je pao 51% (na 16,34) a soja “samo” 31% (50,76 dinara). A sa zaradom koju sada ostvare (ako je uopšte ostvare), proizvođači bi trebalo da krenu sa radom za novu sezonu.
Izvor: 24 Sedam