11343332030786304548

Donau Soja i razvojna poljoprivreda: novi uspesi

Link kopiran u privremenu memoriju!

Donau Soja organizacija i Austrijska razvojna agencija (ADA) nastavljaju saradnju kroz strateško partnerstvo koje će trajati do 2029. godine. Projekat „Podrška poljoprivrednom i prehrambenom sektoru Jugoistočne i Istočne Evrope kroz održivu, sledljivu, BEZ GMO proizvodnju, upotrebu i potrošnju odabranih ratarskih kultura“ ima za cilj unapređenje održive proizvodnje i širenje lanaca snabdevanja u zemljama poput Srbije, Bosne i Hercegovine, Moldavije i Ukrajine. Fokus je na proizvodnji bez GMO proteinskih kultura, poput soje, ali i drugih leguminoza, čime se doprinosi očuvanju životne sredine i ublažavanju klimatskih promena.

96089527 2890671687707233 4948762799938469888 N
Izvor: Donau Soja

Novi program strateškog partnerstva širi ciljeve u odnosu na prethodni. Podsećamo, prethodni je bio realizovan od 2017. do 2024. godine, prelazeći sa isključivog fokusa na soju na uključivanje drugih ratarskih kultura. Predviđa se digitalizacija, povećanje ekonomske efikasnosti i zaštita prirodnih resursa. Takođe, program omogućava poljoprivrednicima plasman proizvoda na tržište Zapadne Evrope, uz podršku u izgradnji održivih lanaca snabdevanja. To doprinosi lokalnim zajednicama, smanjenju emisija gasova i zaštiti biodiverziteta.

Soja da se uvozi manje, a proizvodi više

Evropska soja, proizvedena prema standardima Donau Soja ili Europe Soya, omogućava smanjenje zavisnosti od uvoza soje iz Južne Amerike. Proizvodnja soje u Evropi značajno smanjuje emisije gasova sa efektom staklene bašte u poređenju sa sojom čija proizvodnja podrazumeva krčenje šuma u Brazilu. Na prethodnom strateškom partnerstvu proizvedeno je 2,3 miliona tona održive soje na milion hektara. Od toga je korist imalo više od 14.000 poljoprivrednika i 160 kompanija za preradu.

Novi program će trajati od 2024. do 2029. godine, fokusirajući se na prenos znanja o održivim praksama, inovacijama i digitalizaciji. Biće obuhvaćene oblasti zaštite zemljišta i vode, biodiverziteta i primene EU zakonodavstva, uključujući Uredbu o deforestaciji (EUDR) i Evropski zeleni dogovor (Green Deal). Ključni cilj je postizanje balansa između ekonomske efikasnosti i ekološke odgovornosti. Naravno, uz očuvanje prirodnih resursa i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvoda u međunarodnom lancu snabdevanja.

Program je osmišljen da doprinese održivosti poljoprivrede u Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi. Vaspostavljen je da podstakne primenu naprednih tehnologija i odgovori na zahteve za održivom proizvodnjom u skladu sa evropskim standardima. Ova inicijativa ima potencijal da donese značajne promene u načinu upravljanja poljoprivrednim resursima i osigura dugoročnu održivost prehrambenih sistema u regionu.

Izvor: Agronews

Tagovi