11343332030786304548

Dren: uzgoj, isplativost, zarada

Link kopiran u privremenu memoriju!

Dren (Cornus mas) je spororastuća drvenasta biljka koja može živeti do 200 godina i često se koristi kao simbol zdravlja. Poznato poređenje „zdrav kao dren“ ukazuje na njenu reputaciju dugovečnosti i otpornosti na bolesti. U našem narodu postoji verovanje da ako se dren posadi u dvorištu ili blizini kuće, može doneti dobro zdravlje i dugovečnost ukućanima.

Image by Goran Horvat from Pixabay

Dren se gaji širom sveta, otporan je i dobro se prilagođava različitim uslovima sredine. Može se saditi pojedinačno ili u grupama, gde služi kao živa ograda, zaštitni pojas od vetra, ili za sprečavanje erozije zemljišta. U parkovima se često koristi kao dekorativno drvo.

Plod drena je ovalan, crven i postaje tamno crven kada je zreo. Tada je pun šećera i vrlo ukusan. Plodovi se mogu jesti sveži, ali se često suše ili koriste za pripremu džemova, kompota i sokova. Poznata je i rakija od drena, dok u Francuskoj drenjine čuvaju u salamuri i koriste kao masline.

Image by Goran Horvat from Pixabay

Gde uspeva dren?

Dren prirodno raste u hrastovim šumama na visinama do 1.500 metara. Najčešće se sadi pojedinačno ili u manjim grupama, često u jabučnjacima. Dren je prilagodljiv različitim vrstama zemljišta, ali najbolje uspeva na rastresitom i dobro dreniranom tlu. Iako voli sunce, dobro raste i u polusenovitim uslovima. Važno je planirati sadnju tako da krošnja drena ne smeta drugim voćkama zbog svoje širenja.

Razmnožavanje drena može se vršiti semenom, kalemljenjem, položnicama i reznicama, pri čemu su kalemljenje i reznice najefikasniji. Reznice treba ostaviti u vodi oko sedam dana dok ne puste korenčiće, a sadnja se obavlja u proleće ili rano u jesen.

Image by Goran Horvat from Pixabay

Dren je zahvalan za gajenje i karakteriše ga kratka faza mirovanja. U jesen odbacuje lišće do novembra, a vegetacija počinje krajem januara, kada se pojavljuju sitni žuti cvetovi. Da bi krošnja bila lepa, treba je orezivati i uklanjati osušene grane.

Berba drena obavlja se krajem avgusta ili u septembru, kada plodovi postanu tamno crveni. Prinos može biti oko 25 kilograma po stablu, a u nekim slučajevima dostignuti i 50 kilograma. Plodovi se lako kvare, pa se moraju odmah staviti na sušenje, zamrznuti ili staviti u salamuru. Drenov plod je bogat vitaminom C, organskim kiselinama, pektinom i taninom, sadržeći duplo više vitamina C nego pomorandža.

Izvor: Poljosfera

 

Tagovi