Pre setve pšenice, neophodno je izvršiti adekvatnu pripremu zemljišta koja uključuje duboku obradu zemljišta na dubini od 15 do 20 cm pomoću plugova, kao i predsetvenu pripremu na dubini od 10 do 15 cm korišćenjem tanjirastih plugova. Tokom ove faze preporučuje se unošenje organskih i veštačkih đubriva. Stajnjak se dodaje u količini od 25 tona po hektaru, dok se veštačka NPK đubriva koriste u odnosu 15:15:15 ili 16:16:16. Zoran Lazarov, savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo, objašnjava da je najbolji način unošenja veštačkih đubriva da se tokom predsetvene pripreme unese jedna trećina azota i dve trećine fosfora i kalijuma, dok se preostala količina azota dodaje u dva navrata tokom februara i marta, pre početka vlatanja pšenice.
Kada je reč o setvi, Lazarov ističe tri ključna faktora koja utiču na postizanje visokih prinosa: optimalno vreme setve, pravilna predsetvena priprema zemljišta i klima u kojoj se pšenica uzgaja. Optimalni rok za setvu pšenice je između 15. i 25. oktobra, uz toleranciju do 5. novembra. Preporučena količina semena za setvu na jednom hektaru iznosi oko 260 kg. Tačna količina semena može se izračunati koristeći jednostavnu matematičku formulu, koja uzima u obzir parametre sa deklaracije semena poput setvene norme, čistoće, klijavosti i mase hiljadu zrna.
Koliko semena posejati nakon obrade zemljišta
Proces izračunavanja količine semena počinje određivanjem upotrebne vrednosti semena, koja se dobija deljenjem klijavosti i čistoće sa 100. Zatim se izračunava teoretska količina semena. Ovo se obavlja tako što se setvena norma pomnoži sa masom hiljadu zrna, a rezultat podeli sa 100. Na kraju, stvarna količina semena dobija se deljenjem teoretske količine sa upotrebnom vrednošću i množenjem rezultata sa 100.
U slučaju kašnjenja sa setvom, preporučuje se povećanje količine semena za 0,5% za svaki dan zakašnjenja. Takođe, ukoliko predsetvena priprema zemljišta nije dobro urađena, količinu semena treba povećati za dodatnih 10%. U područjima sa surovom klimom, naročito tokom zime, potrebno je povećati količinu semena za još 5% kako bi se osigurali povoljni uslovi za nicanje i rast pšenice.
Pravilnom primenom svih ovih faktora obezbeđuju se povoljni uslovi za postizanje visokih prinosa pšenice dobrog kvaliteta. Optimalno vreme setve, precizna priprema zemljišta i pravilno doziranje đubriva i semena ključni su elementi za uspešan uzgoj pšenice.
Izvor: Dobro jutro