11343332030786304548

Dunja se bere, a vama trebaju sledeći saveti…

Link kopiran u privremenu memoriju!

Berba dunja obavlja se u periodu od kraja septembra do kraja oktobra, ali plodovi nisu odmah spremni za konzumaciju. Dunja dostiže svoj pravi ukus i zrelost tek jedan do dva meseca nakon berbe. Kao i kod mnogih drugih voćaka, kod dunje postoje dva stepena zrelosti ploda: fiziološka (botanička) i potpuna (konzumna) zrelost. Plodovi su fiziološki zreli kada dostignu maksimalnu veličinu i dobiju karakterističnu žutu boju, dok se lako otkidaju s rodnih grančica.

Quince 65189 1920
Quince 65189 1920

Zrelost plodova i momenat berbe zavise od namene ploda. Ako su plodovi namenjeni za maloprodaju kao stono voće, beru se u fiziološkoj zrelosti, dok se za preradu beru u punoj, konzumnoj zrelosti. Berba pre fiziološke zrelosti može dovesti do velikih gubitaka u kvalitetu i kraćeg perioda čuvanja, dok kašnjenje s berbom može izazvati otpadanje plodova i razvoj bolesti, poput posmeđivanja mesa, gorkih pega i truleži.

Iskusni voćari određuju pravi trenutak za berbu na osnovu boje pokožice, koja prelazi iz zelenožute u bledožutu, kao i prema lakoći odvajanja plodova od grane. Semenjača bi trebala biti tamnomrka, a malje na plodu se lako skidaju. Jedan od indikatora zrelosti je i broj dana od punog cvetanja do tehnološke zrelosti ploda, odnosno klimakterijskog maksimuma disanja.

dunja drvo
Photo by László Hidasi on Unsplash

Suvo vreme idealno za berbu dunja

Dunje se, kao i većina voća, beru po suvom vremenu, počevši od donjih grana ka višim, kako bi se smanjilo otpadanje plodova. Plodovi se beru rukom ili uz pomoć specijalnih sprava, poput beraljki. Prilikom ručne berbe, plod se pažljivo uhvati celom šakom, blago podigne, uvije i odvoji od grančice. Dunja je vrlo osetljiva na udarce i oštećenja, pa se tokom berbe mora paziti da se plodovi ne povrede noktima ili drugim predmetima, jer se kroz ozlede u plod mogu uvući paraziti, posebno oni koji izazivaju trulež.

Da bi se dunje zaštitile od mehaničkih oštećenja, preporučuje se korišćenje korpi obloženih talasastom hartijom. Nakon berbe, plodovi namenjeni svežoj konzumaciji se pakuju u ambalažu od drveta, u jednom sloju, dok se plodovi druge klase ili oni namenjeni preradi mogu prevoziti u rinfuzi, u boks paletama ili plastičnim jabučarima.

dunja
Image by Markus Distelrath from Pixabay

Posebna pažnja se mora obratiti na očuvanje grana i grančica koje nose plodove. Na njima će se blagovremeno formirati rodni pupoljci za sledeću vegetaciju. Za berbu stabala visokog rasta koriste se merdevine, po mogućstvu dvokrake. Nakon berbe, dunje ne treba ostavljati na suncu, već ih odmah skloniti u hladovinu kako bi se očuvale do transporta iz voćnjaka.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi