U Srbiji se duvan uzgaja na oko šest i po hiljada hektara, a najzastupljenije sorte su „virdžinija“ i „berlej“. Zbog suše ove godine, sezona berbe duvana je počela ranije, a prinosi zavise od primenjene agrotehnike i dostupnosti sistema za navodnjavanje.
U Vojvodini, berba sorte „virdžinija“ je u punom jeku, počevši tri nedelje ranije nego obično, sa prosečnim prinosom od oko dve tone po hektaru. Na poljoprivrednom gazdinstvu Miroslava Obrovca u Hrtkovcima, duvan se uzgaja na 36 hektara.
Obrovac se bavi proizvodnjom duvana već 17 godina, nakon što je prethodno bio angažovan u stočarstvu i ratarenju. Prelazak na uzgoj duvana omogućio je siguran plasman, što je bio glavni razlog za promenu vrste poljoprivredne proizvodnje.
Sve površine su pokrivene sistemima za navodnjavanje, koristeći vodu iz kanala i bunara, u zavisnosti od pristupačnosti. Međutim, visoke temperature i tople noći ove godine predstavljaju izazov za uzgajivače, jer duvan zahteva hladnije noći za optimalan rast, što je dovelo do toga da su listovi krupniji, ali tanji i lošijeg kvaliteta.
Berača je malo, a dnevna zarada iznosi 4.500 dinara. Na Obrovčevom imanju trenutno je angažovano jedanaest berača. Zorica Gudurić, jedna od berača, opisuje njihov radni dan koji počinje u pola četiri ujutru. Nakon što stignu na njivu za oko 40 minuta, beru duvan tri sata, uz napomenu da je radno okruženje dobro organizovano i da su svi prijavljeni, što omogućava radni staž.
Duvan otkupljuje uglavnom JTI
Jure Obrovac, takođe proizvođač duvana iz Hrtkovaca, nada se da će prinos ove godine biti dve tone po hektaru, kao i prethodne godine. Iako je još rano za konačne prognoze, optimističan je zbog korišćenja sistema za navodnjavanje.
Najveći otkupljivač duvana u Srbiji je kompanija JTI, koja je ugovorila proizvodnju sa preko 330 poljoprivrednih gazdinstava. Milan Bjelivuk, menadžer proizvodnje duvana u JTI, navodi da su značajno pomogli proizvođačima nabavkom moderne mehanizacije i zalivnih sistema. Prošle godine kompanija je odlučila da podrži farmere u višegodišnjim zaduženjima kako bi se nabavili zalivni sistemi, što pomaže u ublažavanju negativnih efekata vremenskih uslova.
Ove godine, površina pod zalivnim sistemima je povećana za 5%, sa 41% poljoprivrednih površina pod zalivanjem. Poljoprivrednici se trude da što bolje i više zalivaju duvan kako bi obezbedili optimalne uslove za rast.
Berba duvana će trajati još oko tri meseca, u zavisnosti od sorti i vremena sadnje, što omogućava proizvođačima da prilagode svoje aktivnosti i optimizuju prinos.
Izvor: Poljoprivrednik