Napreduje duvan! Proizvođači su u intenzivnom periodu berbe lista, koja je ove godine počela ranije nego obično zbog specifičnih vremenskih uslova. Duvan se uzgaja na približno 4.600 hektara, s tim što dominira sorta virdžinija, koja se pretežno gaji u Sremu, Mačvi i južnom Banatu. Manje zastupljena sorta berlej uzgaja se u severnoj Bačkoj i Potisju, gde je ostala na svega stotinak hektara.
Zbog suše, prinosi žutog lista su smanjeni, naročito na parcelama koje nisu pod sistemima za navodnjavanje. Na parcelama gde se koristi sistem za navodnjavanje, prinos virdžinije biće, prema trenutnim procenama, prosečan, sa oko dve tone suvog lista po hektaru, dok će berlej imati nešto veći prinos.
Jedan od primera uspešne proizvodnje uprkos suši je gazdinstvo Atile Milutinovića iz Oroma, na severu Bačke. Milutinović uzgaja berlej na 10 katastarskih jutara, a sve tri parcele su pod sistemom za navodnjavanje, što je omogućilo berleju da raste izuzetno dobro, dostigavši visinu preko dva metra.
Milutinović gaji duvan na ukupno 50 hektara zemlje, a posle desetogodišnje pauze, prošle sezone ponovo je počeo da proizvodi berlej za potrebe fabrike duvana kompanije JTI u Senti. Zahvaljujući mogućnosti navodnjavanja, ostvario je izuzetne rezultate, pa je lane postigao prinos od 4,12 tona suvog lista po hektaru, a ove godine očekuje još bolji rezultat.
Kako se kreće duvan u nas?
Kompanija JTI ima značajan udeo u proizvodnji, otkupu i preradi duvana u Srbiji, sa oko 65% tržišnog udela. Ove godine kompanija očekuje otkup oko 4.300 tona žutog lista. JTI je ove sezone ugovorila proizvodnju duvana sorte virdžinija sa 354 gazdinstva na 2.274 hektara, dok je berlej ugovoren sa 28 proizvođača na 35 hektara.
Značaj ulaganja u sisteme za navodnjavanje u gazdinstvima sa kojima JTI ugovara proizvodnju prepoznat je u povećanju površina pod navodnjavanjem za 5% u odnosu na prošlu godinu. Sada je preko 40% ugovorenih površina pod sistemom za navodnjavanje.
Atila Milutinović, koji je ranije bio rekorder u proizvodnji berleja, odlučio je da se ponovo posveti ovoj kulturi. Na taj korak se rešio smatrajući je isplativijom od drugih useva u uslovima sušnih godina. Njegovo gazdinstvo koristi savremeniju tehnologiju berbe, koja uključuje sečenje čitavih stabljika na njivi, koje se zatim kače u sušare. Ova metoda smanjuje potrebu za radnom snagom, smanjuje troškove, i omogućava dobijanje kvalitetnijeg lista nego pri tradicionalnoj ručnoj berbi.
Na kraju, uprkos izazovima koje donose klimatske promene, ulaganje u savremene tehnologije i sisteme za navodnjavanje pokazuje se kao ključni faktor za očuvanje i unapređenje proizvodnje duvana u Srbiji. Kompanija JTI i proizvođači kao što je Atila Milutinović dokazuju da je moguće ostvariti uspeh. Ovo je izvodljivo čak i u teškim uslovima, uz odgovarajuću primenu tehnoloških inovacija i strateških investicija.
Izvor: Dnevnik