11343332030786304548

Fertigacija (i kako je primeniti)

Link kopiran u privremenu memoriju!

Fertigacija predstavlja proces unošenja đubriva kroz vodu koja se koristi za navodnjavanje, što je praksa koja je značajno porasla u poslednjih dvadeset godina. Kombinovanjem primene vode i hranljivih materija kroz sisteme za navodnjavanje omogućava se bolja kontrola nad ishranom biljaka, što doprinosi održivom upravljanju resursima i povećanju prinosa. Sa sve većom potrebom za visokokvalitetnim usevima, fertigacija postaje sve popularnija metoda među uzgajivačima.

Special Room Equipped Growing Plants Good Conditions
Image by wirestock on Freepik

Pre nego što se pristupi fertigaciji, preporučuje se sveobuhvatna analiza zemljišta i lista biljaka, kako bi se utvrdile potrebe biljaka za hranivima i definisale optimalne količine, vreme i način primene đubriva tokom vegetacije. Neka hraniva, kao što su fosfor i drugi mikroelementi, unose se u zemljište pre sadnje, dok se fertigacija koristi da bi se upotpunile potrebe biljaka u kasnijim fazama razvoja.

Dr Aleksandar Leposavić ističe da voćari treba da budu upoznati sa pojmom električne provodljivosti (EC) vode za fertigaciju, koja se povećava dodavanjem mineralnih hraniva. Visoka ili niska EC vrednost može negativno uticati na usvajanje vode i hraniva od strane biljaka, što može prouzrokovati probleme u njihovom razvoju. Pravilno balansiranje EC vrednosti ključ je uspešne fertigacije, jer biljke najbolje apsorbuju hranljive materije kada je ona optimalna.

Gardening Concept With Man Planting
Image by freepik

Fertigacija dosta doprinosi bilju

Fertigacija najčešće uključuje primenu hraniva na bazi azota i kalijuma. Pritom se određene formulacije fosfora i mikroelemenata, kao što su cink, bakar, gvožđe i mangan, primenjuju kada je pH vrednost vode ispod 6,5. U zavisnosti od rezultata analize zemljišta, preporučuje se primena celokupne količine fosfora pre sadnje. Tokom vegetacije, fertigacija se prilagođava količinama vode i padavinama. Posebno je važna kontrola kod hraniva na bazi kalijuma, kalcijum nitrata i gvožđa.

Upotreba hraniva kao što su kalcijum nitrat i helat gvožđa zahteva posebnu pažnju. Naposletku, ova hraniva ne smeju biti mešana s drugim elementima i moraju se primenjivati u odvojenim tretmanima. Zbog mogućih neželjenih reakcija, preporučuje se da se rastvori kalcijum nitrata i helat gvožđa pripremaju u odvojenim posudama. Dotične posude, pritom, ne smeju da se koriste za pripremu drugih hraniva.

Shutterstock Floki
Izvor: Shutterstock/Floki

Uz pažljivo praćenje svih preporuka i primenu analize zemljišta, fertigacija može značajno doprineti efikasnijoj ishrani biljaka. To rezultira optimalnim prinosima i očuvanjem zdravlja biljaka kroz prilagođenu ishranu tokom čitavog vegetacionog perioda.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi