Stočarska proizvodnja u Srbiji prolazi kroz duboku krizu koja preti da destabilizuje celu industriju, sa mogućim dugoročnim posledicama na poljoprivredu, prehrambenu industriju i nacionalnu ekonomiju. Ključni izazovi uključuju smanjenje broja grla stoke, rast cena stočne hrane i neizvesnosti na tržištu, što zajedno čini stočarsku proizvodnju sve manje održivom.
![James Tiono Ki4 Zksnfbm Unsplash](https://boljazemlja.com/wp-content/uploads/james-tiono-ki4-ZkSNfbM-unsplash.jpg)
Pad broja stoke u Srbiji evidentan je već nekoliko godina i uzrokovan je prvenstveno nepovoljnim ekonomskim i tržišnim uslovima. Mnogi stočari se suočavaju s neisplativim troškovima proizvodnje, što ih primorava da zatvaraju farme. Ova situacija ugrožava ne samo proizvođače već i širu populaciju, jer stočarska proizvodnja igra ključnu ulogu u snabdevanju mesom i mlekom, osnovnim prehrambenim proizvodima. Ukoliko se ovaj trend nastavi, posledice će se osetiti i na domaćem tržištu hrane, koje bi moglo postati zavisno od uvoza, što dodatno opterećuje privredu.
Nimalo laka stočarska dilema
Jedan od najvažnijih problema je drastičan porast cena stočne hrane. Ova promena ugrožava poslovanje farmi, jer stočari sve teže uspevaju da pokriju osnovne troškove proizvodnje. S obzirom na to da je stočna hrana glavni faktor u troškovima proizvodnje, njen rast direktno smanjuje profitabilnost i održivost stočarstva. Kao rezultat, stočarska proizvodnja opada, a kapaciteti mnogih farmi ostaju nedovoljno iskorišćeni.
![](https://boljazemlja.com/wp-content/uploads/svinje-300x169.png)
Kriza u stočarstvu zahteva hitne i koordinisane mere. Ključno je da država, u saradnji sa stručnjacima i stočarima, definiše strategije koje će omogućiti očuvanje proizvodnje. To uključuje subvencije za stočnu hranu, ulaganja u modernizaciju farmi i stvaranje povoljnijih tržišnih uslova. Osim toga, potrebno je povećati svest o značaju domaće stočarske industrije i podstaći ulaganja koja će omogućiti njen opstanak i dalji razvoj.
Ukoliko se trenutni problemi ne reše, predviđa se dodatni pad proizvodnje. A to bi moglo dovesti do gubitka radnih mesta, smanjenja domaće proizvodnje hrane i povećanja cena na tržištu. Stočarima će biti neophodna pomoć države kako bi se prilagodili novim uslovima i očuvali svoje farme. Rešavanje ove krize nije samo pitanje opstanaka sektora već i pitanje prehrambene sigurnosti i ekonomske stabilnosti Srbije.
Izvor: Poljoprivrednik