Genetsko unapređenje u svinjarstvu ključno po proizvodnju i profit
„Ekonomski značaj mesnatijih tovljenika sa većim procentom mišićnog tkiva u trupu će se ostvariti kroz genetsko unapređenje, odnosno kroz povećanje mesnatosti naših tovljenika,“ izjavio je dr. Mladen Pupovac, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu u intervjuu za emisiju „Bolja zemlja“.
Tokom intervjua, profesor Pupovac je govorio o projektu „Genetsko unapređenje u svinjarstvu kroz ocenu mesnatosti na liniji klanja svinja“. Projekat nosi naziv po istoimenoj studiji koju su sproveli Poljoprivredni fakultet u Beogradu, te Poljoprivredni fakultet Novom Sadu i Institut za stočarstvo u Beogradu. Saradnici na projektu su Institut za primenu nauke u poljoprivredi i Poljoprivredna stručna i savetodavna služba iz Beograda, Šapca i Valjeva.
Projekat, kako navodi Pupovac, ima dva segmenta. Prvi ima za cilj da pokaže genetske parametre modernog uzgoja svinja. Drugi segment treba da pokaže koliko ti genetski parametri utiču na ekonomske. Profesor je skrenuo pažnju da se svinje u našim otkupnim centrima i klanicama ne plaćaju na osnovu kvaliteta trupa, već samo na osnovu telesne mase. „Nije isti ekonomski efekat kada vi svinju sa 40% mišićnog tkiva u trupu i svinju sa 60% mišićnog tkiva u trupu prodate po istoj ceni,“ zaključuje Pupovac.
Rezultati studije na temu mesnatosti i selekcije su pozitivni. Oni pokazuju da je prosečna određena mesnatost svinja na u srpskim klanicama i otkupnim centrima 58.38% na 11259 polutki. U poređenju sa podacima iz 2018. godine, vidi se jasni porast mesnatosti trupova na liniji klanja za 2%. Povećanje je direktni rezultat selekcije konkretno na području AP Vojvodine.
U studiji takođe stoji da ne postoji direktna veza između povećanja mesnatosti svinja i bolje otkupne cene. U Srbiji, nalaže studija, otkup se još uvek bazira na telesnoj masi tovljenika pre nego na kvalitetu trupa. Pritom, studija je odrađena na relativno malom uzorku i biće potrebno dodatno istraživanje za konkretnije rezultate.
Profesor Pupovac je skrenuo pažnju na varijabilnost na liniji klanja srpskih tovljenika. Kako tvrdi, ona je znatno velika u odnosu na zemlje sa razvijenijim svinjarstvom. Dodao je da je upravo ta neujednačenost važna za dalji rad na genetskom unapređenju domaćih tovljenika. „Da se ukrste upravo oni genotipovi koji daju meleze, odnosno tovljenike najpovoljnije za to,“ kako je zaključio.
Pogledajte i: Bolja Zemlja 28.05.2023. Okolina Cera svinjarstvo, gajenje jagoda, zaštita bilja