Evropska komisija je nedavno objavila zabrinjavajući podatak da je gotovo 50% meda na tržištu lažno, što predstavlja ozbiljan problem koji zahteva hitnu regulaciju. Ova situacija zahteva brzu reakciju politika kako bi se uspostavili zakoni i propisi koji će štititi pčelare i potrošače. U skladu s tim, na inicijativu Slovenije, Komisija je izmenila Direktivu o medu, kojom će med morati biti obeležen zemljom porekla. Osim toga, postavljen je cilj da se definiše usaglašena metoda za identifikaciju lažnog meda i ustanove referentne laboratorije. Nažalost, ovaj proces napreduje sporo i predviđeno je da će trajati tri godine.
Podaci koji su nedavno objavljeni pokazuju da je prisustvo lažnog meda u porastu. Evropsko udruženje profesionalnih pčelara (EPBA) sprovelo je istraživanje u Nemačkoj i otkrilo da je čak 83% meda u hipermarketima lažno. Slična situacija zabeležena je i u Srbiji. Ovakvi rezultati ukazuju na ozbiljnu pretnju za budućnost pčelarstva, jer lažni med stvara nelojalnu konkurenciju, što bi moglo uništiti čitavu industriju.
Kako do pravog meda? Evo šta EU pčelari misle
Evropski pčelari zahtevaju od političara da hitno preduzmu mere kako bi se problem lažnog meda rešio na nivou cele Evrope. Predlog je da se uspostave koordinisane metode za otkrivanje lažnog meda, koje će biti korišćene od strane inspekcija u svim evropskim zemljama, kao i referentne laboratorije koje će osigurati pouzdanost rezultata. Ove mere su neophodne kako bi se lažni med odmah uklonio sa tržišta.
Pored političkih mera, neophodno je podići svest potrošača o ovom problemu. Med se često konzumira radi jačanja zdravlja, ali konzumacija lažnog meda može imati suprotan efekat i narušiti zdravlje. Stoga je ključno da potrošači budu svesni da biraju lokalne, evropske pčelinje proizvode, jer oni pružaju bolju garanciju kvaliteta. Evropski pčelarski savez (EBA), koji predstavlja oko 400.000 pčelara, apeluje na sve pčelarske organizacije u Evropi da udruže snage kako bi zaštitili interese pčelara i potrošača.
EBA je otvorena za saradnju sa svim organizacijama koje dele zajednički cilj – borbu protiv lažnog meda. Udruženje poziva na jedinstveno delovanje kako bi se osiguralo da pčelari ne izgube svoju poziciju na tržištu, a potrošači dobiju pravi, kvalitetan med. Samo zajedničkim naporima moguće je stvoriti efikasne metode borbe protiv ove pretnje i zaštititi pčelarsku industriju i zdravlje ljudi.
Izvor: AgroTV