Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je 1. decembra 2023. godine broj goveda smanjen za 9,3% u poređenju s istim periodom prethodne godine, dok je u odnosu na prosečan broj goveda u proteklih deset godina (2013–2022) pad iznosio čak 18,2%. Veći deo uzgoja goveda odvija se u porodičnim domaćinstvima (oko 90%), a najveća koncentracija govedarstva je u regionu Šumadije i Zapadne Srbije, gde se nalazi 45,5% ukupnog stočnog fonda.
U sektoru uzgoja goveda i bivola aktivno posluje 66 firmi, prema bonitetnoj kući CompanyWall, koje su u 2023. godini ostvarile ukupnu dobit od blizu 212 miliona dinara. Ta cifra je gotovo duplo manja u odnosu na 2022. godinu, kada je dobit iznosila skoro 400 miliona dinara. Vladimir Plavšić, menadžer kompanije Seccom Agrar iz Šapca, koja se bavi uzgojem angus goveda i ima devet zaposlenih, ističe da je situacija u ovoj industriji otežana zbog slabog domaćeg tržišta. Oni, međutim, beleže poboljšanje rezultata, zahvaljujući delimično i subvencijama koje su dobili kroz IPARD fondove, koje su iskoristili za unapređenje mehanizacije. Ipak, Plavšić naglašava da bi im dodatna podrška države u smislu boljeg tržišnog plasmana bila od izuzetnog značaja, jer niska kupovna moć na domaćem tržištu ograničava njihov rast.
Goveda donose prihod od skoro 5 milijardi dinara lani
Seccom Agrar je u 2023. ostvario dobit od 14.384.000 dinara. Dotična dobit predstavlja veliki rast u poređenju s 2022. godinom kada je iznosila 682.000 dinara. Na listi najuspešnijih preduzeća u ovom sektoru nalazi se i firma Pet MB Agrar iz Subotišta. Ova firma prednjači sa dobiti od 155 miliona dinara u 2023. godini. Sledeće na listi je preduzeće Stočar L.S.B. iz Trnjaka kod Uba. Stočar L.S.B. je ostvario dobit od 37.082.000 dinara, dok je na trećem mestu Prvi tov iz Valjeva sa nešto više od 15 miliona dinara dobiti.
Ukupni prihod svih firmi u ovoj delatnosti tokom 2023. godine iznosio je 4,58 milijardi dinara. Ovo je u manjem padu u odnosu na 2022. godinu kada je bio 4,6 milijardi. Ipak, ova cifra pokazuje stabilnost sektora. Ipak treba uzeti u obzir to da je 2021. godine prihod bio znatno niži i iznosio je 3,6 milijardi dinara.
Generalno, sektor uzgoja goveda u Srbiji suočava se s velikim izazovima. Među njima spadaju smanjenje stočnog fonda, slabo domaće tržište i ograničena kupovna moć stanovništva. A sve to dodatno otežava ekonomski opstanak i razvoj ovog sektora. Državne subvencije, posebno iz IPARD fondova, imaju određeni pozitivan uticaj. Ali su svakako dalji podsticaji potrebni kako bi domaći proizvođači postali konkurentniji i stabilniji na tržištu.
Izvor: AgroTV