11343332030786304548

IPARD i Apis florea: dobre i loše vesti po paore

Link kopiran u privremenu memoriju!

Dobre vesti za paore, ali i loše za pčelare. Naime, IPARD III program je dobio produženje roka, ali jedna invazivna vrsta pčele dolazi. Detaljno van dostavljamo informacije u pasusima koji slede.

Izvor: IPARD Srbija – zvanični Instagram nalog

IPARD ide dalje!

Ministarstvo poljoprivrede Srbije produžilo je rok za podnošenje zahteva za IPARD podsticaje do 16. septembra. IPARD III program, koji je objavljen 23. februara 2024. godine, nudi sredstva za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, uključujući izgradnju i opremanje objekata, kao i podizanje višegodišnjih proizvodnih i matičnih zasada.

Izvor: Shutterstock/librakv

Ovaj Javni poziv obuhvata investicije u izgradnju objekata, opremanje objekata, podizanje novih ili obnavljanje postojećih višegodišnjih zasada voća i grožđa, kao i nabavku opreme u okviru tih investicija. Sektori obuhvaćeni ovim pozivom uključuju mleko, meso, voće, povrće, žitarice, industrijsko bilje, grožđe, jaja i ribarstvo.

Za više informacija, zainteresovani mogu kontaktirati Info-centar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ili Upravu za agrarna plaćanja, dostupne svakog radnog dana u radnom vremenu.

Nažalost, ide i Apis florea

Na Malti je prvi put otkrivena kolonija invazivne crvene patuljaste pčele vrste Apis florea, koja potiče iz Azije. Ovo otkriće izazvalo je zabrinutost među lokalnim pčelarima i zaštitnicima prirode zbog mogućih negativnih posledica po domaće pčele.

Foto: freepik azerbaijan_stockers

Apis florea može da se takmiči za polen i nektar sa domaćim oprašivačima i može preneti bolesti na evropske pčele, koje možda nemaju dovoljno otpornosti. Prethodni izveštaji pokazuju da su se ove pčele već proširile od Azije do Bliskog istoka i severoistočne Afrike, ali nisu zabeležene u Evropi do sada.

Kolonija pčela, koja je brojala više od 2.000 odraslih pčela, otkrivena je i identifikovana kao Apis florea. Nakon potvrde, kolonija je uklonjena i uništena. Međutim, istraživači sumnjaju da je deo pčela već napustio košnicu kako bi osnovao novu koloniju.

Foto: Pixabay

Blizina otkrivenih pčela luci Birzebuga, glavnom teretnom čvorištu Malte, sugeriše da su pčele možda stigle trgovačkim brodom. Istraživači smatraju da bi blage zime u južnoj Evropi mogle omogućiti ovoj vrsti da se proširi na druga mesta u budućnosti.

Izvori: AgroTV (1, 2)

Tagovi