Prvi javni pozivi u okviru IPARD 3 ciklusa očekuju se do kraja ove godine. Prvo će biti poziv za Meru 1, gde postoji najveće interesovanje. Kasnije će krenuti pozivi i za ostale reakreditovane mere. Ova vest stiže iz najnovijeg, 23. po redu broja IPARD-ovog biltena „IPARD na dlanu“, koji možete overiti ovde.
„Investicije koje će biti podržane IPARD 3 programom odnosiće se na nabavku opreme, mašina i mehanizacije, izgradnju i rekonstrukciju proizvodnih i pratećih objekata, što će značajno doprineti dostizanju evropskih standarda u oblasti higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja, zaštite životne sredine, kao i osnaživanju poljoprivrednih proizvođača i prerađivača za plasman proizvoda na tržište EU,“ stoji u tekstu biltena.
IPARD 3: sličnosti i razlike s prethodnim iteracijama
Na inicijativu poljoprivrednih proizvođača, jedna od novina koju donosi IPARD 3 program je uključivanje dronova kao investicije koja je prihvatljiva u okviru Mere 1. Investicije podržane unutar ovog programa će biti predstavljene u Listi prihvatljivih investicija i troškova, koja se objavljuje kao prilog pravilnika za sprovođenje svake od investicionih mera IPARD 3 programa (Mera 1, Mera 3 i Mera 7).
U kontrastu s prethodnim programskim periodom, gde je Lista prihvatljivih investicija i troškova odobravana od strane Evropske komisije, u IPARD 3 programu, Evropska komisija je dostavila kategorije prihvatljivih investicija i troškova, koje je IPARD Upravljačko telo dalje razradilo.
Nov pristup izradi liste prihvatljivih investicija i troškova ima za cilj stalno uvođenje inovacija u poljoprivrednu proizvodnju. Bez korišćenja savremenih tehnologija teško je postići očekivane rezultate u današnjoj tržišno orijentisanoj poljoprivredi.
Na zahtev poljoprivrednih proizvođača, ovaj program uvodi inovaciju uključivanjem dronova kao prihvatljive investicije unutar Mere 1. „Pojedine kategorije korisnika će imati i višu stopu podsticaja. Kao što su mladi do 40 godina i proizvođači sertifikovanih organskih proizvoda koji mogu ostvariti povraćaj do 70% prihvatljivih troškova. Zatim stanovnici planinskih područja, koji mogu ostvariti povraćaj do 65%. Dok je dodatnih 10% povraćaja namenjeno za investicije u vezi sa upravljanjem otpadom i otpadnim vodama i obnovljivim izvorima energije,“ naglašava se u biltenu.
Izvor: Nova ekonomija