Predlog za izmene Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju je i zvanično pred poslanicima spreman na razmatranje. Ovim zakonom se, između ostalog, predviđa i povećanje iznosa subvencija, kao i premija za mleko.
Dotičnim Predlogom predviđeno je povećanje maksimalne površine obradivog poljoprivrednog zemljišta za koje se može ostvariti pravo na podsticaje za biljnu proizvodnju. Povećanje, kako se ističe, će iznositi 100 hektara, markantna razlika od prethodnih 20 hektara.
Propozicije novog Zakona o podsticajima
Kako se navodi u dokumentu Predloga, objavljenom na sajtu Narodne skupštine Srbije, cilj ove izmene je da poljoprivredna gazdinstva ostvare pravo na podsticaje za optimalnu površinu poljoprivrednog zemljišta. Naknadni cilj, kako stoji, je i povećanje konkurentnosti, naročito u otežanim uslovima za proizvodnju u poslednjem periodu.
U nastavku teksta Predloga stoji da je minimalni iznos za osnovne podsticaje po površini biljne proizvodnje uvećan sa 6.000 dinara na 12.000 dinara. Došlo je i do povećanja minimalnog iznosa premije za mleko sa 10 na 15 dinara po litru.
Predlogom zakona propisuje se i obaveza vraćanja novčanih sredstava i plaćanje zateznih kamata. Naime, vraćanje je dužan da obavi korisnik koji je ostvario pravo na podsticaje za biljnu proizvodnju za poljoprivredno zemljište koje je obrađivalo drugo lice u svoje ime i za svoj račun. Pritom, mora da vrati ukupan iznos koji je ostvario po osnovu prava na podsticaje za tu kalendarsku godinu.
Predlog je iznet kao takav jer su u poslednjem periodu uočeni slučajevi zloupotreba ostvarivanja prava na podsticaje. Zloupotrebe o kojima je reč se svode na to da podsticaje ostvaruje vlasnik parcele, a ne poljoprivrednik koji stvarno obrađuje zemlju. Ovo se odvija usled toga što vlasnik parcele sa poljoprivrednikom ne zaključuje pisani formalni ugovor o zakupu zemljišta koji bi bio podoban za upis zemljišta u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
Predlogom je propisano da lice koje obrađuje poljoprivredno zemljište koje nije u njegovom vlasništvu može ministarstvu prijaviti katastarske parcele koje obrađuje. Te parcele, stoji u dokumentu, ne moraju da su upisane u njegovom gazdinstvu. Prijave mogu da se obave radi ostvarivanja prava na podsticaje za biljnu proizvodnju.
Predlog i stočarska proizvodnja
Precizira se i uslov za ostvarivanje prava na korišćenje podsticaja u stočarstvu u vezi sa prijavom vrste i broja životinja. Propisuje se da se u Registru poljoprivrednih gazdinstava prijavljuje gajenje odgovarajuće vrste životinja. Nužno je da se dostave podaci o vrsti životinja i broju gazdinstva (HID) na kojima se jedinke drže ili uzgajaju.
Pored toga, Predlogom se usklađuje i definicija termina „pašnjak“. Ovo se obavlja sa propisima kojima se uređuje poljoprivredno zemljište. Zvanično se predlaže skraćenje roka za podnošenje žalbe, u cilju ubrzanja postupka i skraćenja vremenskog perioda koji je potreban za efektivnu isplatu podsticaja nakon donošenja rešenja kojim se utvrđuje pravo na iste.
Izvor: AgroTV