U Kini je sredinom oktobra potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini za 10.412 proizvoda iz Srbije. Po pitanju voća, šta možemo da izvozimo? Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović nudi odgovore.
Srbija bi mogla, kako veli Keserović, da na jedno od najmnogoljudnijih tržišta na svetu izvozi svoj višak pšenice, kukuruza, suncokreta, ulja i voća. Po pitanju ove poslednje grupe artikala, stručnjak se pre svega bazira na izvoz jabuka. Pritom je javno pozdravio sporazum kao ekonomski isplativ i pametan potez za Srbiju.
„Svojevremeno sam govorio kad sam bio u Maroku da je, na primer, to ogromna zemlja u koju može da se izvozi naše voće kao što su jabuke, šljive, trešnje. A sada to isto mislim i za Kinu. Ovaj sporazum je dobar jer je to mnogoljudna zemlja od 1,4 milijarde stanovnika. Oni jesu najveći proizvođači jabuka na svetu sa proizvodnjom od 43 miliona tona, dok se ukupno u svetu proizvede nešto više od 70 miliona tona, tako da je udeo Kine ogroman,“ dodaje Keserović.
Koje vrste voća možemo izvoziti?
U nastavku izjave, Keserović tvrdi da ukoliko uđe čak i samo 0,5% našeg voća na tržište Kine, to možemo da smatramo uspehom. „Sigurno da jabuka može da se izvozi iz Srbije u Kinu, mi imamo dobar kvalitet i sortiment, jedino je šteta što su mnogi poljoprivrednici iskrčili sortu fudži koja je tamo vodeća sorta u Kini, ali i u svetu. Ali mogu da idu jabuke koje imaju crvenu boju pokožice ploda kao što su klonovi iz grupe gala. To su na primer devil gala, aron gala i crveni delišes, ili pink lejdi. Od ostalog voća veliki potencijal za izvoz na kinesko tržište ima zamrznuta višnja koja se dosta izvozi u Evropu, i možda ono što bi trebalo da vrati stari sjaj, a to je izvoz suve šljive koji je nažalost mnogo opao na oko samo 5.000 tona godišnje,“ apostrofirao je Keserović.
Trešnja, kruška i (zamrznuta) malina su voćne vrste koje pokazuju značajan izvozni potencijal u oblasti voćarske proizvodnje u Srbiji. „Trešnja bi sigurno mogla da bude izvezena. Kao i smrznuta malina, koja ima veliku šansu jer je prepoznatljiva po aromi, kvalitetu i antioksidansima. Kruška je takođe prepoznata, ali Kinezi već imaju potpisan sporazum samo sa Italijom za uvoz kruške. Mi tu imamo velike šanse samo što još uvek nismo primenili savremenu tehnologiju za proizvodnju,“ veli Keserović.
Izvor: AgroTV