Naslovna Poljoprivreda Jabukin smotavac; tretman voćnjaka od štetočina u finalnoj fazi proizvodnje

Jabukin smotavac; tretman voćnjaka od štetočina u finalnoj fazi proizvodnje

65
0

Voćari u Šumadiji suočavaju se sa izazovima u završnoj fazi proizvodnje jabuka jer se pojavio jabukin smotavac treće generacije, a tu je i opasnost od raznih gljivičnih oboljenja. Prema saopštenju Poljoprivredno savetodavne i stručne službe Kragujevac (PSSS Kragujevac), uočeno je polaganje jaja i piljenje larvi treće generacije jabukinog smotavca na području opština Topola, Kragujevac i drugih u Šumadijskom okrugu.

Izvor: Shutterstock/Anna Seropiani

Sorte ajdared, greni smit i zlatno delišes, koje dominiraju u ovom regionu, trenutno su u fazi sazrevanja. Međutim, zbog visokih temperatura i intenzivnog sunčevog zračenja, može doći do nedovoljne obojenosti plodova, što može odložiti berbu. Osim toga, ovakvi uslovi izazivaju pojavu ožegotina na plodovima i njihovo prevremeno opadanje.

S obzirom na najavljene padavine, preporučuje se sprovođenje završnih tretmana kako bi se sprečila pojava gljivičnih oboljenja koja mogu prouzrokovati trulež ploda, gorku trulež i meku trulež, što može predstavljati problem i tokom skladištenja. Preporučuje se primena fungicidnih tretmana uoči padavina, koristeći preparate koje savetuje struka.

Izvor: Shutterstock/Ivan Marjanovic

Jabukin smotavac se rešava Severom

Jabukin smotavac (Cydia pomonella) predstavlja ozbiljnu pretnju za zasade jabuka u ovoj fazi. Trenutno je u toku polaganje jaja i piljenje larvi treće generacije. Da bi se sprečilo ubušivanje larvi u plodove, voćarima se savetuje primena insekticidnog tretmana adekvatnim preparatima, poput insekticida Sever (emamektin-benzoat) u koncentraciji od 0,25-0,3%, uz karencu od 7 dana. Preporučuje se da se tretmani obavljaju u večernjim časovima kako bi se izbegle visoke dnevne temperature koje mogu negativno uticati na efikasnost tretmana.

Pored zaštite od insekata, voćari treba da se fokusiraju i na zaštitu od gljivičnih oboljenja. Među iste spadaju:

  • mrka trulež (Monilinia fructigena)
  • gorka trulež (Collectotrichum gleosporioides)
  • druge vrste truleži ploda (Penicillium spp.).

Da bi se obezbedila adekvatna zaštita, preporučuje se primena fungicida poput Aserije u koncentraciji od 1 l/ha uz karencu od 3 dana.

Izvor: Agrosava

Voćari moraju biti pažljivi prilikom primene pesticida, vodeći računa o karenci i maksimalnom broju tretmana tokom vegetacije. U zasadima gde je berba u toku ili se uskoro planira, primena hemijskih mera je zabranjena. Tom zabranom bi se osigurala bezbednost plodova i izbegle potencijalne štetne posledice na zdravlje ljudi. Ove preporuke imaju za cilj da pomognu voćarima da uspešno završe sezonu i osiguraju visok kvalitet plodova spremnih za tržište, uz minimalne gubitke usled štetočina i bolesti.

Izvori: AgroTV, Dobro jutro