11343332030786304548

Javna tribina “Budućnost hrane” održana u Novom Sadu

Link kopiran u privremenu memoriju!

U organizaciji kancelarije “EU Infopoint u saradnji sa Institutom “BioSens” u KC “Svilara” je održana javna tribina “Budućnost hrane”.  O najsavremenijim tehnologijama koje oblikuju budućnost proizvodnje hrane govorili su profesor dr Vesna Bengin i profesor dr Aniš Čauan.

I Bengin i Čauan su stručnjaci na svojim poljima. Ona je istraživač i suosnivač Instituta „BioSens“ i rukovodilac projekta “ANTARES”, koji je prvorangiran na najprestižnijem pozivu Evropske Komisije. Pritom, dr Bengin je dobitnica najviših domaćih i svetskih priznanja za njen predani naučno-istraživački rad. Sa druge strane, dr Čauan je viši istraživač na Univerzitetu i istraživačkom Institutu “Vageningen” u Holandiji. Po angažmanu je poznati pregalac u oblasti revolucionarnih agrarnih tehnologija, sa vrhunskim istraživačkim dometima.

„Budućnost hrane“: inovacije i novi trendovi

Kako se ističe u zvaničnom saopštenju sa tribine, „Vageningen“ ima reputaciju najznačajnijeg istraživačkog centra za poljoprivredu na svetu. Ovaj holandski institut je središte tzv. “Doline hrane”, rastuće grupe eksperimentalnih farmi i novoosnovanih kompanija koje se bave agrarnom tehnologijom.

Rezultati naučnih istraživanja sugerišu da će naša planeta morati da poveća proizvodnju hrane u narednih četiri decenije. Po tim brojkama, nadmašuju se svi dosadašnji nivoi proizvodnje u istoriji. Ova potreba proizlazi iz prognoza da će se broj stanovnika na Zemlji do 2050. godine povećati na deset milijardi. Zarad postizanja zadatog cilja, biće neophodna primena inovativnih tehnoloških rešenja.

Organska hrana

Tokom tribine, učesnici su predstavili najnovije dostignuće u okviru svojih istraživanja. Gost iz Holandije je prezentovao rezultate analize vezane za primenu kompjuterskog vida i robotike u agroindustriji. Tim povodom je istaknuo njihov značaj u kontroli kvaliteta hrane duž celog lanca snabdevanja, od proizvođača do krajnjih potrošača.

Pri izlaganju, dr Čauan je apostrofirao uspešnu saradnju između Univerzitetskog istraživačkog centra „Vageningen“ i Instituta “BioSens” u okviru projekta “ANTARES”. Kako navodi, saradnja je bila izuzetno efikasna. Pritom, izrazio je zadovoljstvo što se u Srbiji primenjuju visokotehnološka rešenja koja nudi novosadski institut.

pijaca
 foto J, El Omari

Profesorka Bengin je prisutnima prezentovala funkcionalnost „Plant-O-Meter“ uređaja, koji je razvijen u okviru „BioSens-a“ i nedavno ušao u komercijalnu upotrebu. Ovaj prenosivi uređaj koristi spektralne analize izvan vidljivog spektra svetla. Na taj način on analizira biljke i procenjuje njihovo zdravstveno stanje. Takođe je sposoban da identifikuje nedostatak nutrijenata u biljkama. Važno je napomenuti da tačna procena stanja biljaka predstavlja izazov za poljoprivrednike i agronome, naglasila je Bengin.

Izvor: RTV

Tagovi