Jelena je nova sorta kajsije koja je ove godine priznata i već privlači pažnju potrošača, posebno destilerija zbog svoje pogodnosti za proizvodnju rakije. Profesor doktor Zoran Keserović, koji je učestvovao u stvaranju ove sorte, detaljno je opisao njene karakteristike.
Sorta kajsije Jelena je posađena na rastojanju od pet metara između redova i dva metra unutar reda. Kao interpodloga korišćen je crni trn (Prunus spinosa), a kao podloga dženarika. Kalemljenje ove sorte izvršeno je na visini od 50 do 60 centimetara, pri čemu je formirana redukovana vaza sa kratkim deblom od 50-60 cm i granama koje se otvaraju što više kako bi se važne pomotehničke mere, poput rezidbe i berbe, mogle obavljati sa zemlje.
Za sada Jelena obećava
Crni trn je doprineo smanjenju bujnosti stabala za 30-40% u poređenju sa interpodlogama kao što su stenlej, čačanska lepotica ili belošljiva. Ove godine, kajsija Jelena je sazrela ranije nego obično, sa berbom koja je započela već 26-27. juna, iako je uobičajeno vreme sazrevanja između 7. i 10. jula. Svi plodovi su ostavljeni da dostignu tehnološku zrelost jer su namenjeni za preradu u rakiju, što će verovatno rezultirati visokokvalitetnim proizvodom zbog kvaliteta same sorte.
Jelena je visokokvalitetna kajsija sa narandžasto-žutom osnovnom bojom i svetlo crvenom pokrovnom bojom. Plodovi su izduženo-okruglog oblika sa blagim vrhom, za razliku od okruglijih plodova sorti Zaharije i Novosadske rodne. Mezokarp se lako odvaja od koštice. Povremeno dolazi i do lomljenja vrha koštice usled izuzetne ishrane i velikih količina padavina pred berbu, što nije negativno uticalo na sortu koja je pogodna za svežu upotrebu i preradu.
Stručnjaci za voćarstvo koji su probali ovu sortu smatraju da je Jelena najbolja za proizvodnju rakije i džema. Jelena je takva, ističu, zbog visokog sadržaja šećera i kiseline te izuzetne aromatičnosti. Vojvodina se ove godine pokazala kao odličan region za uzgoj ove sorte kajsije.
Izvor: Dobro jutro