11343332030786304548

Još o papcima: kako nega deluje

Link kopiran u privremenu memoriju!

U prethodnom članku, Ivica Tomić nam je s elanom pričao o kravljim papcima i kako je nega istih od izričitog značaja po proizvođače. U ovom segmentu, dotaći ćemo se kako treba pravilno brinuti o stopalima naših muznih junica.

Briga o papcima: detaljnije

Održavanje zdravlja kravljih nogu zahteva redovno čišćenje i dezinfekciju papaka, a posebno je ključno pravilno obrezivanje, tj. korekcija prekomerno izrasle rožine. U uslovima vezanog držanja, preporučuje se obavljanje korekcije papaka dva puta godišnje (proleće i jesen). Obrezivanje se primenjuje kada se primeti preopterećenje papka uzrokovano viškom rožine, što može izazvati šepanje. Cilj obrezivanja je usklađivanje površine prstiju sa normalnom i funkcionalnom dužinom, kako bi se ravnomerno rasporedilo opterećenje. Za ovu proceduru, potrebno je angažovati stručno lice – veterinara.

Foto: Pixabay

Za obavljanje ovog važnog koraka u nezi papaka, neophodna je posebna oprema koja obuhvata oštar levi i desni nož, kamen za oštrenje, sekač za papak i zakrivljene ručne turpije. Pre početka obrezivanja, neophodno je temeljno očistiti nogu kako bi se taban jasno video.

U procesu obrezivanja papaka na zadnjim nogama krave, prvo se koristi uže s petljom koje se postavlja oko zadnje noge iznad skočnog zgloba. Nakon toga, noga se podiže korišćenjem konopca, poluge ili čekrka kako bi se olakšalo izvođenje postupka. U slučaju obrezivanja papaka na prednjim nogama, potrebna je određena oprema za fiksiranje, kojom će se prednja noga dobro pričvrstiti.

Pet faza obrezivanja papaka

  • PRVA FAZA: Najpre sekačem treba odseći papak na odmerenu dužinu tj. izmeriti dužinu papka i napraviti rez na 7,5cm od krunice. U predelu pete, rožinu treba što manje skinuti. Taban treba da zadrži debljinu od 5-7mm. Pritom mora i da ima ravnu, stabilnu površinu.
  • DRUGA FAZA: Ovde se radi skraćivanje drugog (zdravog) papka na istu dužinu i visinu onog koji je obrezan.
  • TREĆA FAZA: Papak treba oblikovati u međuprstnom prostoru. Ukoliko zatreba, preporučljivo je skinuti tanak sloj rožine sa tabana da bi se dobio nagib izvesnog ugla. Ako na tabanu i dalje postoje lezije (oštećenja, ranice) , treba sprovesti dodatno obrezivanje (pogledati faze ispod). A ako više nema lezija na tabanu, može se preći na sledeću nogu.
  • ČETVRTA I PETA FAZA: Potrebno je ostaviti manju visinu na obolelom prstu prema peti. Tako će zdrav prst nositi najveći deo težine i time omogućiti više odmora obolelom. Ukoliko ovo nije moguće, da izbegnemo da kravi rožina tabana postane suviše tanka, treba podmetnuti blok ispod zdravog papka. Pritom treba skinuti slobodnu rožinu i obraditi grube ivice. Ali treba biti oprezan da korijum ostane nepovređen.

Izvor: Dobro jutro

Pogledajte i: Kravlji papak: poljoprivredni „pedikir“

Tagovi