Industrija osiguranja u Srbiji beleži rast u premijama i tehničkim rezervama, ali osiguranje poljoprivrede i dalje nije na zadovoljavajućem nivou. Iako se broj osiguranih poljoprivrednih površina povećao sa 12% u 2020. na oko 15% u 2023. godini, mnogi poljoprivrednici još uvek doživljavaju osiguranje kao trošak, a ne kao zaštitu poslovanja.
Prema podacima Udruženja osiguravača Srbije (UOS), elementarne nepogode poput grada, poplava, i oluja svake godine uzrokuju značajne štete u poljoprivredi, smanjujući rod za preko 50% i negativno utičući na kvalitet zemljišta. Većina osiguranih poljoprivrednika poseduje osnovnu polisu koja pokriva rizike požara, grada i udara groma. Ovakve polise ima 90% osiguranih, dok je broj onih koji se dodatno osiguravaju od oluje, mraza, poplave i drugih rizika znatno manji, iako su ovi rizici sve češći usled klimatskih promena.
Industrija osiguranja u nedoumici; kako podstaći paore?
Osiguranje u biljnoj proizvodnji obuhvata širok spektar rizika, uključujući prolećni i jesenji mraz, poplave i oluje. Osim osnovne zaštite, poljoprivrednici mogu birati dopunske polise koje obezbeđuju širu sigurnost. U stočarstvu je moguće osigurati goveda, ovce, svinje, živinu i konje od rizika poput uginuća, nesrećnih slučajeva i zaraznih bolesti. Postoje i dodatni paketi za pokrivanje opasnih bolesti, čime se pruža sveobuhvatna zaštita.
Troškovi osiguranja poljoprivrednih kultura iznose 2–5% vrednosti očekivane proizvodnje, a premija se može platiti nakon žetve, uz obavezu plaćanja samo pet odsto poreza prilikom kupovine polise. Uprkos dostupnosti ovakvih opcija, značajan broj poljoprivrednika se i dalje ne odlučuje za osiguranje. U prošlosti, jedan od razloga bio je nedostatak prilagođenih ponuda osiguravajućih kuća, ali današnji obim mogućnosti pokriva sve ključne potrebe u poljoprivredi.
Prognoze ukazuju na to da će klimatski uslovi postajati sve ekstremniji, što povećava rizik od značajnih gubitaka u poljoprivredi. UOS apeluje na poljoprivrednike da prepoznaju važnost osiguranja, jer dodatne polise pružaju stabilnost u suočavanju sa nepredvidivim vremenskim uslovima. Takođe, osiguranje poljoprivrede doprinosi dugoročnom očuvanju resursa i osigurava održivost proizvodnje u sektoru koji je izuzetno osetljiv na prirodne nepogode.
Izvor: AgroTV