Pravovremena setva povrća je ključna za postizanje visokih prinosa i kvalitetnih useva, a planiranje je neophodno kako bi se to ostvarilo. Ovaj mesečni kalendar setve povrća pomaže u optimalnoj organizaciji povrtnjaka, bilo da se radi o velikim vrtovima ili malim terasama. Korišćenje semena je često najekonomičniji način za uzgoj, a omogućava i isprobavanje različitih vrsta.
Setva povrća: kalendar
U januaru, iako je zemlja još hladna, idealno je vreme za planiranje naredne sezone. Povrće poput luka i krompira može se saditi u stakleniku, a krompir se može pripremati za klijanje. U februaru se povrće koje voli toplotu, poput paradajza, paprike, krastavca i patlidžana, može saditi u zatvorenom prostoru. Pasulj, paradajz, paprika i patlidžan se sade u saksije ili plastenike, dok se rotkvica može sejati napolju.
Mart je mesec kada se u područjima sa blažom klimom može početi sa setvom na otvorenom. Bundeva, krastavac i paradajz se seju u zatvorenom prostoru, dok špargla, cvekla, pasulj i praziluk mogu biti posejani napolju. April donosi intenzivniju setvu na otvorenom, s povrćem poput brokolija, šargarepe i kupusa, dok se tikvice i kukuruz seju u zatvorenom.
Maj je mesec kada se biljke iz plastenika premeštaju napolje, a pasulj i tikvice se seju direktno u zemlju. U junu se nastavlja setva rotkvice, salate i šargarepe, dok se tikvice, cvekla, grašak i pasulj seju direktno napolju. Komorač i kupusnjače se takođe seju tokom juna.
Jul je poslednji mesec za setvu pasulja, dok se blitva i prolećni kupus seju za berbu tokom jeseni ili sledećeg proleća. Avgust je mesec kada se sadnja zimskih useva, poput spanaća i kelerabe, može obaviti. U septembru se sadi zimska salata, rukola i blitva, dok se u oktobru počinje sa sadnjom belog luka i ranih sorti pasulja.
U novembru se beru kupusnjače, poput kelja i kupusa, dok se decembar koristi za planiranje naredne sezone i pripremu zemljišta. Takođe, može se saditi jesenji beli luk.
Uzgoj povrća donosi veliko zadovoljstvo, a ovaj kalendar setve pomaže u pravilnom planiranju povrtnjaka, pružajući jasne smernice o tome kada i kako sejati različite vrste povrća za optimalne rezultate.
Izvor: Poljoprivrednik