11343332030786304548

Kako IoT Tehnologije Koriste Poljoprivredu širom sveta

Link kopiran u privremenu memoriju!

IoT tehnologije (IoT – Internet of Things, bukv. „Internet stvari“) nude revolucionarna rešenja za poljoprivredu, pomažući u savladavanju ključnih izazova poput efikasnog gajenja proizvoda i bezbedne isporuke potrošačima. Kako se svet suočava sa rastućom potrebom za hranom i ograničenim resursima, prilagođavanje ovim tehnologijama postaje ključno za održivost i konkurentnost u poljoprivredi.

Photo by Mikaela Shannon on Unsplash

Poljoprivreda se suočava sa značajnim izazovima, uključujući efikasno gajenje proizvoda i njihovu bezbednu isporuku potrošačima po optimalnim cenama i kvalitetu. Trenutno se procenjuje da oko 50% proizvoda sa farmi nikada ne stigne do krajnjih potrošača zbog otpada i neprikladnih cena.

Da bi zadovoljila rastuće potrebe globalne populacije i rešila problem smanjenja poljoprivrednih zemljišta i iscrpljivanja prirodnih resursa, poljoprivreda će morati da usvoji nove tehnologije. Prema predviđanjima, do 2050. godine biće potrebno proizvesti 70% više hrane, što će zahtevati adaptaciju na inovativne tehnologije kako bi se stekla konkurentska prednost i odgovorilo na povećanu potražnju.

Image by freepik

Dakle, kako IoT tehnologije pomažu u ovome?

IoT tehnologije, uključujući pametno farmiranje i preciznu poljoprivredu, nude rešenja za poboljšanje efikasnosti, smanjenje troškova, smanjenje otpada i unapređenje kvaliteta useva. Pametno farmiranje koristi visoko-tehnološke metode za pružanje zdravih i održivih hrane globalnoj populaciji.

Korišćenje IoT rešenja omogućava farmerima da optimizuju upotrebu resursa, povećaju prinose i očuvaju životnu sredinu. Precizna poljoprivreda koristi IoT tehnologiju za efikasno upravljanje resursima i smanjenje operativnih troškova, uključujući specijalizovane mašine, bežične konekcije, softver i IT usluge.

Image by freepik

Pametni sistemi farmiranja omogućavaju smanjenje otpada i povećanje proizvodnje kroz kontrolu količine đubriva, optimizaciju putovanja farmerskih vozila i efikasnu upotrebu resursa kao što su voda i energija. Ovi sistemi koriste senzore za automatsko regulisanje navodnjavanja i praćenje okruženja na poljoprivrednom polju, omogućavajući farmerima da prate svoja polja u bilo kojem trenutku i sa bilo kojeg mesta. Takođe, omogućavaju izbor između manuelnih i automatskih metoda za izvršenje potrebnih akcija na osnovu podataka.

Dronovi i pametni staklenici

Dronovi u poljoprivredi igraju važnu ulogu u unapređenju različitih aktivnosti kao što su navodnjavanje, praćenje useva, prskanje i analize tla. Tehnologije poput robota, autonomnih vozila i varijabilne rate tehnologije doprinose efikasnijem upravljanju farmom, praćenju opšteg zdravlja kompanije i planiranju distribucije proizvoda. Prediktivna analitika pomaže u prognozi prinosa useva, što omogućava bolje donošenje odluka u vezi sa proizvodnjom, skladištenjem i marketingom.

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-man-working-with-laptop_3623420.htm#fromView=search&page=1&position=51&uuid=283df401-5e38-4de1-8e81-01d1ef7bea99

Pametni staklenici koji koriste IoT tehnologije eliminišu potrebu za fizičkim radom kroz proaktivno praćenje i kontrolu klime. Pametne aplikacije u poljoprivredi omogućavaju prikupljanje relevantnih podataka i poboljšanje konkurentnosti i održivosti proizvodnje. Usvajanje pametnih tehnologija može pomoći velikim vlasnicima zemljišta i malim farmerima da uspešno zadovolje potražnju u kontekstu rastuće globalne populacije.

Izvor: SenzAgro

Tagovi