11343332030786304548

Kako pravilno vaditi krompir? Reč-dve direkt od struke

Link kopiran u privremenu memoriju!

Krompir se vadi kada krtole dostignu tehnološku zrelost, odnosno kada im se pokožica potpuno osuši. Kako navodi Dr Živko Bugarčić iz preduzeća “ARUM Deč” iz Zemuna, obično se vađenje krompira obavlja 15 dana nakon sušenja cime. Naravno, prema njegovim rečima, kod nekih sorti taj proces može trajati i do 20 dana.

Image by Alexey Hulsov from Pixabay

Nakon što su krtole tehnološki zrele, treba ih što pre izvaditi i smestiti u skladište. Kako dr Bugarčić ističe. zemljište nije pogodno za dugoročno čuvanje krompira, posebno u drugoj polovini leta kada su visoke temperature vazduha i zemljišta, što povećava rizik od napada zemljišnih štetočina. Period avgusta i septembra je posebno kritičan za povećan napad štetočina, naročito kada se prekine sa navodnjavanjem, pa je važno brzo ukloniti krompir sa njiva i prebaciti ga u skladište.

Vađenje krompira po toplom vremenu i iz suvog zemljišta nosi rizik od povreda krtola, što može dovesti do gubitaka tokom skladištenja. Oštećenja postaju vidljiva nakon 2-3 nedelje. Preporučuje se da se, gde je moguće, nastavi sa navodnjavanjem u količini od 10-12 litara po kvadratnom metru na svaka 3-4 dana kako bi se održale krtole u dobrom stanju i zatvorile pukotine u zemljištu.

Image by Couleur from Pixabay

Krompir pri vađenju treba da ima bar 2-3 procenta vezane zemlje koja smanjuje rizik od povređivanja krtola tokom mehanizovanog vađenja i kasnije manipulacije. Bez vezane zemlje, krtole se lako povređuju pri kontaktu sa grudvama zemlje, mašinama i tokom sakupljanja i transporta.

Kako izvaditi krompir ako je zemljište prevlaženo?

Prema mišljenju stručnjaka, vađenje krompira sa prevlaženih zemljišta takođe predstavlja rizik. Naposletku, ono sa sobom donosi mnogo zemlje u skladište, što otežava ventilaciju i povećava rizik od pojave bolesti. Krtole koje su dugo vremena provele u suvom i toplom zemljištu su često dehidrirane i sklone lakom povređivanju, što smanjuje njihovu upotrebnu vrednost. Povrede na površini krtola i unutrašnje modrice znatno umanjuju vrednost krompira za industrijsku preradu i kućnu upotrebu.

Image by Anemone123 from Pixabay

Modrice se rapidno povećavaju kada je temperatura krtola ispod 9ºC ili iznad 28ºC. Optimalna temperatura za vađenje krompira je između 15 i 20ºC. U toplim periodima, mehanizovano vađenje treba obavljati noću ili najkasnije do 10 sati ujutru. Polumehanizovano vađenje i sakupljanje nije preporučljivo nakon 11 časova jer postoji povećan rizik od oštećenja krtola. Krompir zahteva pažljivo rukovanje i optimalne uslove za skladištenje kako bi se smanjili gubici i očuvala njegova kvalitetna vrednost. Ove mere su ključne za očuvanje kvaliteta krompira i prevenciju gubitaka tokom skladištenja, zaključuje dr Bugarčić.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi