11343332030786304548

Kako satreti smrdibube? Proizvođači, počujte!

Link kopiran u privremenu memoriju!

Smrdibube su štetočine koje u velikom broju oštećuju povrće, voće i ratarske biljke, što dovodi do smanjenja prinosa i kvaliteta proizvoda. Ovaj problem je sve izraženiji poslednjih godina, a prirodni i hemijski načini suzbijanja postali su glavne metode borbe protiv smrdibuba. Prekomerna brojnost ovih insekata često stvara probleme i unutar domaćinstava, jer smrdibube ulaze u kuće s početkom hladnijih dana nakon vegetacione sezone.

Stink Bug 8987120 640
Image by William Riccio from Pixabay

Među bioagrotehničkim merama za suzbijanje smrdibuba, jedan od najvažnijih pristupa je korišćenje biljaka s jakim mirisom. Ove biljke aktivno deluju kao prirodni repelenti. Lekovito bilje poput bosiljka, lavande, žalfije, matičnjaka i ruzmarina odbija smrdibube. Pritom, biljke poput belog luka, mente, kima, ljute paprike i bele slačice su posebno efikasne jer smrdibube ne podnose njihov miris. Ove biljke mogu se saditi ili koristiti u obliku prirodnih preparata, poput fermentisanih rastvora, čorbi, macerata i čajeva, kojima se prskaju biljke i zemljište.

Dr Vladimir Filipović preporučuje i nekoliko recepata za prirodna sredstva koja se mogu koristiti kao repelenti. Prvi je jednostavan rastvor od belog luka: četiri čena belog luka stavljaju se u 200 ml vode, zatim se procedi i prska po napadnutim biljkama. Pored toga, rastvor praška za pecivo (jedna kesica u litri vode) deluje ošamućujuće na smrdibube, kao i sirće koje može poslužiti kao prirodni repelent. Takođe, određene biljke kao što su blitva i neven privlače smrdibube, čime štite ostale useve – smrdibube će ih napasti pre glavnih biljaka.

Bug 1436910 640
Image by Brett Hondow from Pixabay

Smrdibube rešene hemijskim merama

Feromonske klopke su još jedna metoda kojom se broj smrdibuba može smanjiti. Postavljanjem klopki na visini od oko pola metra od zemlje i nekoliko metara od ulaza u kuću ili oko voćaka i bašte smanjuje se broj ovih štetočina, jer ih feromoni privlače u zamke. Prirodne neprijatelje smrdibuba, poput bubamara koje uništavaju njihova jaja, takođe je korisno imati u baštama radi smanjenja njihovog broja.

Hemijske mere se primenjuju kada prirodna sredstva nisu dovoljno efikasna. Mira Gavrilović, zaštitar iz Arilja, obratila se za reč povodom ove teme. Ona navodi da insekticidi kao što su Ampligo, Zakon i Alverde deluju brzo. Uz to, vidljivi efekti su uočljivi za jedan do dva dana kada smrdibube počnu da padaju. Međutim, zbog povratka smrdibuba, tretman se mora ponoviti u razmaku od sedam dana. A ukoliko se tretiraju plodne biljke kao što su paprika i paradajz, potrebno je prvo obaviti berbu, pa prskanje. Nakon toga je potrebno odložiti narednu berbu na deset dana radi bezbednosti.

Green Stink Bug 8380792 640
Image by Annette Meyer from Pixabay

Upotreba prirodnih i hemijskih sredstava u borbi protiv smrdibuba zahteva pravilan pristup. Preciznije, zahteva balans između efikasnosti i očuvanja bilja, tla i vode od štetnih ostataka pesticida. Pritom je praksa upotrebe prirodnih repelenata i feromonskih klopki korak ka održivom suzbijanju smrdibuba u voćarstvu, povrtarstvu i ratarskoj proizvodnji.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi