Sneg koji je prethodnih dana pao na teritoriji Pčinjskog okruga povoljno utiče na ozimu pšenicu, koja se trenutno nalazi u fazi mirovanja i razvoja dva ili više listova. Vizuelni pregledi useva ječma, koji su u fazi razvoja lista do početka bokorenja, pokazali su prisustvo mrežaste pegavosti na svega jedan odsto biljaka, dok kod pšenice nisu uočeni simptomi bolesti niti prisustvo lisnih vaši i cikada. Hladne temperature, sneg i jutarnji mrazevi u narednom periodu onemogućiće aktivnost štetnih insekata.
Prisustvo poljskih miševa i voluharica registrovano je u vrlo niskom intenzitetu, ispod praga štetnosti. Prag štetnosti definiše se kao 10 do 50 aktivnih rupa za poljskog miša i 10 do 500 aktivnih rupa za poljsku voluharicu po hektaru. Stručnjaci preporučuju primenu registrovanih rodenticida na bazi cink-fosfida ukoliko broj aktivnih rupa pređe ove vrednosti.
Sneg je važan, ali uz pravi pristup ne prilaziti njivi
Saveti za poljoprivrednike dok je sneg na njivama su jednostavni, a delotvorni. Oni uključuju obaveznu proveru istih nakon otapanja snega radi utvrđivanja eventualnih oštećenja i pripremu za prihranjivanje ozimih žitarica azotnim đubrivom, kao što je urea. Prihrana se najčešće obavlja po oblačnom vremenu kako bi đubrivo što pre postalo dostupno biljkama. Prava formulacija i vrsta đubriva određuju se na osnovu analize zemljišta.
Na neutralnim zemljištima preporučuje se početak prihrane sa ureom zbog njenog produženog delovanja, dok se u drugom tretmanu koristi KAN. Na kiselim zemljištima prednost ima KAN, koji bi trebalo primeniti dva puta, a po mogućstvu i tri puta. Naposletku, biljke ne mogu odjednom apsorbovati velike količine azota.
Ove preporuke pomažu poljoprivrednicima da pravilno upravljaju svojim usevima i postignu optimalne prinose. Praćenje stanja useva i prilagođavanje metoda prihrane prema tipu zemljišta ključni su faktori za uspešan rast ozimih žitarica. Preporuke stručnjaka oslanjaju se na detaljne analize i dugogodišnje iskustvo, čime omogućavaju očuvanje zdravlja useva i efikasno suzbijanje potencijalnih štetnih faktora.
Izvor: Dobro jutro